Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Utah przeciwko cyfrowym walutom centralnym – co to oznacza?

10 lutego 2024 | 02:21

Utah staje się kolejnym stanem, który podejmuje działania mające na celu wykluczenie cyfrowej waluty emitowanej przez bank centralny (CBDC) z definicji pieniądza. Projekt ustawy HB164, który otrzymał ostateczne zatwierdzenie Senatu, określa, że CBDC nie jest specie legal tender ani pieniądzem według stanowych przepisów. To może stworzyć poważne przeszkody w użytkowaniu CBDC w Utah.

HB164, przedstawiony przez Rep. Tylera Clancy’ego i sponsorowany przez Sen. Michaela Kennedy’ego, zmienia również definicję pieniądza w Utah Code, aby wykluczyć cyfrową walutę emitowaną przez bank centralny. Podobne ustawy zostały już zatwierdzone w Indianie i na Florydzie.

Historia pokazuje jednak, że stanowa legislacja może mieć ograniczony wpływ na federalne programy. Przykładem tego są legalizacja marihuany w Kalifornii i Ustawa o Rzeczywistych Artykułach Tożsamości, której wdrożenie spotkało się z oporem stanów.

Cyfrowe waluty emitowane przez bank centralny różnią się od kryptowalut typu peer-to-peer, takich jak bitcoin, tym że ich wartość jest wspierana i kontrolowana przez rząd. Rządowe cyfrowe waluty mają oferować bezpieczną i wygodną alternatywę dla gotówki fizycznej, ale również dają rządowi większą kontrolę nad wydatkami konsumentów.

Eliminacja gotówki daje rządowi możliwość śledzenia i kontrolowania transakcji. Cyfrowa waluta emitowana przez rząd może dawać władzy centralnej jeszcze większą kontrolę nad gospodarką. Chiny już wprowadziły pilotażowy program cyfrowego juana, który umożliwia władzom pełną kontrolę nad płatnościami.

Podobne obawy dotyczą również ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro. Ekonomicy obawiają się konsekwencji wprowadzenia cyfrowych walut emitowanych przez bank centralny i potencjalnego wzrostu nadzoru rządowego nad obywatelami.

W przypadku HB164 ostateczna decyzja należy do gubernatora Spencera Coxa. Będzie miał 20 dni na podjęcie decyzji. Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, CBDC zostanie wykluczone z definicji pieniądza w Utah, co może stworzyć poważne przeszkody w jego użytkowaniu.

Czy ta legislacja przyniesie oczekiwane efekty i zatrzyma rozwój cyfrowych walut emitowanych przez bank centralny? To pytanie, na które jeszcze nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas pokaże, jak stanowa legislacja wpłynie na przyszłość CBDC w Stanach Zjednoczonych.