Senatorowie w USA walczą z cyfrowym dolarem – dlaczego chcą go zablokować?


Senatorowie Stanów Zjednoczonych chcą zablokować emisję cyfrowego dolara

Grupa pięciu senatorów, Ted Cruz, Bill Hagerty, Rick Scott, Ted Budd i Mike Braun, wprowadziła niedawno ustawę Central Bank Digital Currency (CBDC) Anti-Surveillance State Act, mającą na celu zablokowanie planowanej emisji cyfrowego dolara przez bank centralny.

Obawy dotyczące nadmiernego nadzoru i naruszenia prywatności

Senatorowie argumentują, że Rezerwa Federalna nie powinna mieć uprawnień do wprowadzenia cyfrowego dolara z obawy przed nadmiernym nadzorem rządowym i naruszeniem prywatności obywateli. Projekt ustawy ma na celu zabezpieczenie gospodarki oraz zapobieżenie potencjalnemu nadużyciu CBDC w celach monitorowania transakcji lub polityki pieniężnej.

Poparcie dla inicjatywy

Propozycja zakazu emisji cyfrowego dolara spotkała się z poparciem wielu organizacji, w tym Heritage Action for America, the Blockchain Association, the American Bankers Association, the Independent Community Bankers Association oraz the Club for Growth. To jednoznacznie pokazuje, że sprzeciw wobec planowanego CBDC jest silny i zróżnicowany.

Szerokie wsparcie dla blokady cyfrowego dolara

Nie tylko obecni senatorowie wyrażają sprzeciw wobec cyfrowego dolara. Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, oraz kandydat na prezydenta, Robert F. Kennedy Jr., również podzielają obawy co do wprowadzenia CBDC. Trump ostrzegł, że emisja cyfrowej waluty naruszałaby wolność obywateli, podczas gdy Kennedy zauważył potencjalne ryzyko nadmiernego nadzoru oraz kontroli transakcji indywidualnych, odnosząc się do modelu chińskiego yuana cyfrowego.

Wydaje się, że sprzeciw wobec cyfrowego dolara ma szerokie wsparcie zarówno wśród obecnych jak i byłych decydentów, co może wpłynąć na dalszy rozwój debaty na temat ewentualnej emisji tej nowej formy waluty.