Chiny poszerzają funkcje swojej cyfrowej waluty: Płatności za transport publiczny w aplikacji e-CNY

Chiny wprowadzają płatności za przejazdy metrem za pomocą cyfrowej waluty e-CNY. Mieszkańcy Hangzhou i Shaoxing mogą płacić za bilety, skanując kod QR w aplikacji. Cyfrowy juan jest również używany do innych płatności, takich jak spłata pożyczek i opłaty komunalne.

1 czerwca 2023 | 18:20

Chiny przyspieszają rozwój i wdrożenie swojej cyfrowej waluty – e-CNY. W najnowszej aktualizacji oficjalnej aplikacji chińskiej cyfrowej waluty, mieszkańcy niektórych miast zyskali możliwość płatności za przejazdy komunikacją publiczną.

Płatność za przejazd w aplikacji e-CNY

Mieszkańcy miast Hangzhou i Shaoxing, położonych we wschodniej prowincji Zhejiang, mogą teraz płacić za przejazd metrem, skanując kod QR w aplikacji e-CNY. Nowa funkcja dotyczy również pasażerów podróżujących pociągami między miastami Hangzhou a Haining w tej samej prowincji, jak podaje państwowy dziennik Shanghai Securities Journal.

Aktualizacja wiązała się z modernizacją 11 000 bramek na ponad 300 stacjach na 16 liniach metra w Hangzhou i Shaoxing.

Podróżni mogą zapłacić za przejazd metrem nawet wtedy, gdy nie mają połączenia z internetem.

Szerokie testy cyfrowego juana

Chiny rozpoczęły badania nad potencjalną suwerenną cyfrową walutą już w 2014 roku, a próby, które rozpoczęły się pod koniec 2019 roku, zostały rozszerzone na 26 miast i regionów w 17 prowincjach.

W dużych miastach, takich jak Pekin, Szanghaj i Chengdu, możliwe jest płacenie za przejazd metrem za pomocą cyfrowego juana, ale musi to być zrealizowane za pomocą lokalnej aplikacji do transportu publicznego, gdzie e-CNY jest jedną z opcji płatności obok dominujących cyfrowych portfeli, takich jak Alipay i WeChat Pay.

Najnowsza aktualizacja aplikacji cyfrowej waluty po raz pierwszy umożliwia płatności za bilety na metro bez konieczności korzystania z innej aplikacji.

Wielozakresowe zastosowanie e-CNY

Chiny szybko rozwijają różne zastosowania dla swojej cyfrowej waluty banku centralnego, oficjalnie znanej jako Digital Currency Electronic Payment (DCEP). Waluta ta była już używana do spłaty pożyczek bankowych, opłat za usługi komunalne, a nawet do wypłaty pensji dla urzędników.

Również zagraniczne banki, takie jak BNP Paribas i należący do HSBC Hang Seng Bank, nawiązały partnerstwo z krajowymi instytucjami, aby dostarczyć usługi e-CNY dla swoich korporacyjnych klientów w Chinach.

W ubiegłym roku Chiny kontynentalne, Hongkong, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie przeprowadziły 40-dniowy test chińskiej cyfrowej waluty, przetwarzając transakcje o wartości ponad 150 milionów juanów (22 miliony dolarów) z udziałem 20 banków komercyjnych.

Pod koniec 2022 roku wartość cyfrowego juana w obiegu wyniosła 13,6 miliarda juanów, według najnowszych danych od banku centralnego.