Kazachstan wprowadza cyfrowy tenge: rewolucja w bankowości centralnej!


Kazachstan wprowadza cyfrowego tenge – centralną bankową walutę cyfrową

W ostatnich wiadomościach z Kazachstanu pojawiła się informacja o wprowadzeniu cyfrowego tenge, czyli centralnej bankowej waluty cyfrowej (CBDC). Projekt ten jest wzmacniany przez innowacyjne rozwiązania płatnicze oraz współpracę z wiodącymi bankami w kraju.

Nowoczesne usługi związane z cyfrowym tengem dla ponad 20 milionów mieszkańców

Już po zaledwie 6 miesiącach od uruchomienia cyfrowego tengera, dostępnych jest ponad 10 innowacyjnych usług kartowych związanych z CBDC. To ogromna korzyść dla ponad 20 milionów mieszkańców Kazachstanu.

Przyłączenie banków i szybki rozwój systemu płatności cyfrowych

Altyn Bank, Eurasian Bank i Halyk Bank dołączyły do projektu CBDC, korzystając z systemu płatności cyfrowych Way4, co pozwoliło zdobyć 72% wczesnych użytkowników kart cyfrowego tenge.

Wszechstronne korzyści dla klientów banków w Kazachstanie

Klienci banków w Kazachstanie otrzymali możliwość ubiegania się o wirtualne i plastikowe karty CBDC, które można używać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych na całym świecie przy użyciu sieci Visa i Mastercard. Dodatkowo, mogą oni wypłacać gotówkę z bankomatów, korzystać z popularnych płatności mobilnych takich jak Google Pay, Apple Pay i Samsung Pay oraz monitorować saldo karty i historię transakcji za pośrednictwem bankowości mobilnej. To tylko niektóre z wielu usług dostępnych dla posiadaczy cyfrowego tengera.

Cel projektu Cyfrowego Tenge i perspektywy na przyszłość

Projekt Cyfrowego Tenge ma na celu rozszerzenie handlu transgranicznego, wprowadzenie innowacyjnych inicjatyw społecznych i antykorupcyjnych oraz umożliwienie integracji między CBDC a platformami DeFi niezależnymi od rządu. To ważny krok dla Kazachstanu w kontekście umocnienia swojej pozycji na międzynarodowej arenie gospodarczej.

Technologiczna infrastruktura wspierająca cyfrowy tenge

System Way4, napędzający środowisko CBDC w Kazachstanie, zapewnia innowacyjne rozwiązania z zakresu wydawania i akceptacji kart dla uczestników systemu cyfrowego tenge, w tym takich jak Kazachska Korporacja Płatnicza, Altyn Bank, Eurasian Bank, Halyk Bank oraz krajowa poczta Kazpost.

Platforma Corda i perspektywy na przyszłość

Aby umożliwić emisję i wykup cyfrowego tengera, kazachski regulator płatności wybrał platformę Corda firmy R3. To kolejne potwierdzenie zaawansowanych technologii wspierających rozwój gospodarczy Kazachstanu.

Wdrażając tak innowacyjne rozwiązania, Kazachstan nie tylko doskonali swoją infrastrukturę płatniczą, ale także kształtuje swoją przyszłość jako dynamicznie rozwijający się gracz na międzynarodowej scenie ekonomicznej.