Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

BIS Innovation Hub i banki centralne testują CBDC w celu międzynarodowych rozliczeń

Bank for International Settlements Innovation Hub wraz z bankami centralnymi kilku krajów podejmuje wspólną inicjatywę Projekt Dunbar, mającą na celu testowanie wykorzystania cyfrowych walut banków centralnych do międzynarodowych rozliczeń poprzez rozwój wspólnych platform transakcyjnych. Prace mają zaowocować technicznymi prototypami prezentowanymi na Singapore FinTech Festival, a ich rezultaty będą informować o dalszym rozwoju globalnych i regionalnych platform płatności transgranicznych.

18 września 2021 | 18:29

Bank for International Settlements Innovation Hub, wraz z bankami centralnymi Australii, Malezji, Singapuru i Republiki Południowej Afryki, łączą siły, aby przetestować wykorzystanie cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) do międzynarodowych rozliczeń.

Projekt Dunbar: Współpraca na rzecz międzynarodowych rozliczeń

Prowadzony przez Centrum Innowacji w Singapurze, projekt Dunbar ma na celu opracowanie prototypów wspólnych platform do transakcji transgranicznych z wykorzystaniem wielu CBDC. Te wieloplatformowe platformy CBDC umożliwią instytucjom finansowym bezpośrednie transakcje między sobą w cyfrowych walutach wydawanych przez uczestniczące banki centralne, eliminując potrzebę pośredników i skracając czas oraz koszt transakcji.

Technologia na usługach rozwoju CBDC

Projekt będzie współpracować z wieloma partnerami, aby opracować techniczne prototypy na różnych platformach technologii rozproszonych rejestrów. Będzie również badał różne modele zarządzania i działania, które umożliwiłyby bankom centralnym dzielenie się infrastrukturami CBDC, czerpiąc korzyści ze współpracy między ekspertami z sektora publicznego i prywatnego w różnych jurysdykcjach i obszarach działania.

Wizja globalnej płatności

Prace projektu Dunbar pozwolą na zbadanie międzynarodowego wymiaru projektowania CBDC i wsparcie działań na rzecz realizacji mapy drogowej G20 dotyczącej poprawy płatności transgranicznych. Wyniki, które mają zostać opublikowane na początku 2022 roku, poinformują o rozwoju przyszłych platform do globalnych i regionalnych rozliczeń. Techniczne prototypy wspólnych platform, opracowane we współpracy z różnymi partnerami technologicznymi, zostaną zaprezentowane na Singapore FinTech Festival w listopadzie 2021 roku.

Oczekiwania i perspektywy

„Projekt Dunbar łączy banki centralne z wieloletnim doświadczeniem i unikalnymi perspektywami w projektach CBDC oraz partnerów ekosystemu na zaawansowanych etapach technicznego rozwoju cyfrowych walut. Jesteśmy przekonani, że nasza praca nad wieloma CBDC do międzynarodowych rozliczeń otworzy nowe możliwości w tym kolejnym etapie eksperymentowania z CBDC i położy podwaliny pod globalną łączność płatności”, mówi Andrew McCormack, szef Centrum Innowacji BIS w Singapurze.