Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

„Bank Centralny na Filipinach planuje wprowadzenie własnej cyfrowej waluty. Czy to przyszłość płatności?”

12 lutego 2024 | 15:16

Planowane wprowadzenie własnej cyfrowej waluty na Filipinach

Bank Sentralng ng Pilipinas (BSP), bank centralny Filipin, ogłosił, że w ciągu najbliższych dwóch lat planuje wprowadzić własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Zgodnie z oświadczeniem gubernatora BSP, Eli Remolony Jr., nowa waluta będzie miała charakter przemysłowy, a nie detaliczny, i będzie głównie dostępna dla banków. Pomimo że technologia blockchain nie zostanie użyta w celu zaszyfrowania transakcji, BSP wierzy, że CBDC przyczyni się do poprawy efektywności, bezpieczeństwa i stabilności zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych płatnościach.

Dążenie do usprawnienia płatności i rozliczeń

BSP zamierza wprowadzić własną cyfrową walutę w celu zwiększenia efektywności w obszarze płatności oraz zabezpieczenia systemu finansowego na Filipinach. Wprowadzenie CBDC ma na celu zmniejszenie ryzyka oszustwa i cyberataków oraz usprawnienie procesów rozliczeniowych w kraju.

Podążanie za światowymi trendami

Nie tylko Filipiny mają ambicje wprowadzenia własnej cyfrowej waluty banku centralnego. Inne kraje, takie jak Kanada, Singapur i Szwecja, również prowadzą badania w tym zakresie. Wprowadzenie CBDC ma potencjalnie przynieść wiele korzyści, takich jak szybkie rozliczenia, obniżenie kosztów transakcji oraz większe bezpieczeństwo.

Minimalizacja ryzyka poprzez lokalny system rozliczeniowy

Aby zmniejszyć ryzyko oszustwa i cyberataków, BSP planuje skorzystać z lokalnego systemu rozliczeniowego. Dzięki temu, transakcje przeprowadzane za pomocą cyfrowej waluty banku centralnego będą bardziej bezpieczne i solidne.

Podsumowanie

Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego na Filipinach jest częścią globalnego trendu, w którym coraz więcej państw rozważa wprowadzenie własnych CBDC. BSP jest przekonany, że CBDC może przynieść korzyści w obszarze płatności i rozliczeń, takie jak większa efektywność, bezpieczeństwo i stabilność. Czas pokaże, jak ten projekt będzie się rozwijać i jakie korzyści przyniesie gospodarce Filipin.