Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Filipiny i Singapur wdrażają hurtowe CBDC – co to oznacza dla sektora finansowego?


Filipiny planują wdrożenie hurtowej cyfrowej waluty centralnej w ciągu dwóch lat

W 2020 roku Filipiny rozpoczęły badanie eksploracyjne dotyczące wykonalności cyfrowych walut centralnych (CBDC), a obecnie region ten planuje wprowadzić hurtową CBDC w ciągu dwóch lat. Bank ds. Międzynarodowych Rozliczeń (BIS) zauważył, że filipińskie instytucje finansowe nie są odpowiednio przygotowane do obsługi związanych z CBDC ryzyk.

Gubernator BSP informuje o decyzji Filipin w sprawie hurtowej CBDC

Gubernator Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) Eli Remolona Jr. poinformował dziennik „Inquirer”, że Filipiny skoncentrują się na opracowaniu hurtowej CBDC, a nie detalicznej. Premiera została zaplanowana na około dwa lata, przy czym warto zaznaczyć, że technologia rozproszonego rejestru i blockchain nie zostaną wykorzystane.

Korzyści z hurtowych CBDC dla instytucji finansowych

BSP uważa, że hurtowe CBDC mogą poprawić bezpieczeństwo i efektywność transakcji krajowych i międzynarodowych. Banki zyskają dodatkową możliwość wpłacania środków do BSP poza rezerwami, ułatwiając płatności międzybankowe w czasie rzeczywistym.

Hurtowe CBDC oferują liczne zalety instytucjom finansowym:

  • Eliminują pośredników.
  • Skracają czasy rozliczeń.
  • Usprawniają procesy transakcyjne.
  • Obniżają opłaty w płatnościach międzynarodowych, transakcjach papierów wartościowych i wymianie walut.
  • Zwiększają zabezpieczenie banków poprzez bardziej bezpieczną formę waluty cyfrowej.

Plan Singapuru wobec hurtowych CBDC

Nie tylko Filipiny korzystają z zalet hurtowych CBDC. Singapur ma zamiar wprowadzić swoje hurtowe CBDC już na początku tego roku. Podczas Singapore Fintech Festival w listopadzie Ravi Menon, Dyrektor Zarządzający Monetary Authority of Singapore (MAS), ogłosił współpracę z lokalnymi bankami w celu uruchomienia pilotażowego wykorzystania hurtowych CBDC.

W 2016 roku Singapur przeprowadził pierwsze testy hurtowych CBDC, które operowały głównie na rozproszonych rejestrach, ułatwiając rozliczenia i płatności międzybankowe w czasie rzeczywistym z bankami centralnymi. Projekt Ubin był pierwszym pilotażowym projektem skupionym na eksperymentowaniu z technologią blockchain i cyfrowymi rejestratorami.