Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Gubernator Nowej Zelandii ostrzega przed kryptowalutami – stabilność finansowa w zagrożeniu

12 lutego 2024 | 15:17

Gubernator Nowej Zelandii wyraża obawy dotyczące kryptowalut

Gubernator Nowej Zelandii, Adrian Orr, podzielił się swoimi obawami dotyczącymi kryptowalut, szczególnie stablecoinów. Uważa, że tego typu cyfrowe aktywa są niestabilne i nie można na nich polegać w sposób pełny i bezpieczny.

Orr wskazał na niedawne bankructwo giełdy kryptowalutowej FTX, które uważa za przykład delikatności ekosystemów opartych na kryptowalutach. Według niego, powiązania między cyfrowymi aktywami a tradycyjnymi finansami mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się ryzyka, zwłaszcza w przypadku niestabilnych aktywów cyfrowych.

Zagrożenia dla stabilności finansowej

Orr zauważył, że wiele banków centralnych na całym świecie obecnie analizuje wyzwania związane z niezależnymi tokenami cyfrowymi. Stanowisko gubernatora jest zgodne z ostrzeżeniami wysuniętymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w związku z potencjalnymi zagrożeniami dla stabilności finansowej wynikającymi z aktywów kryptograficznych.

Niemniej jednak, Orr dostrzega również potencjał technologii blockchain, która stanowi podstawę dla większości kryptowalut, do zastosowania w różnych branżach. Mówi, że ta technologia może mieć znaczący wpływ na innowacje w sektorach innych niż finansowe.

Fundamentalne ograniczenia Bitcoina

Podczas swoich wypowiedzi, Orr zaznaczył, że nie uważa Bitcoina za środek wymiany, przechowywania wartości ani jednostkę rozliczeniową. W jego opinii, kryptowaluta ta charakteryzuje się wysoką zmiennością i nie jest odpowiednia do pełnienia funkcji tradycyjnej waluty.

Mimo to, Orr nie kwestionuje potencjału technologii blockchain oraz możliwości, które niesie za sobą. Uważa, że można ją wykorzystać do rozwoju innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach, które niezależą od niestabilności i ryzyka związanego z kryptowalutami.

Kontrola kryptowalut w Nowej Zelandii

Gubernator Orr przyznał, że Rezerwa Banku Nowej Zelandii (RBNZ) nie ma pełnej kontroli nad korzystaniem z kryptowalut w kraju. Zaznaczył, że jest to problem, który dotyczy wielu banków centralnych na całym świecie, którzy starają się zrozumieć i uregulować sektor kryptowalutowy w sposób skuteczny.

Jednak mimo braku pełnej kontroli nad kryptowalutami, Adrian Orr stanowczo podkreślił swoje stanowisko co do ich niepewności jako narzędzi monetarnych. Jego wypowiedzi wyrażają obawy dotyczące ryzyka związanego z kryptowalutami i podkreślają potrzebę ostrożności przy korzystaniu z tego rodzaju cyfrowych aktywów.