Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Filipiński bank centralny planuje wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego w ciągu dwóch lat. Jaką ma to być alternatywę dla?


Filipiński bank centralny, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), planuje wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) w ciągu dwóch lat. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne formy płatności oraz ryzyko związane z kryptowalutami. BSP chce uzupełnić tradycyjną gotówkę fizyczną, oferując jednocześnie bardziej niezawodną i bezpieczną formę płatności.

Gubernator BSP, Eli Remolona Jr., poinformował, że cyfrowa waluta banku centralnego będzie funkcjonować bez użycia technologii blockchain. Zamiast tego, bank centralny Filipin będzie korzystać z Peso Real Time Gross Settlement System, który już spełnia regulacje określone w National Payment Systems Act. Takie podejście pozwoli na poprawę efektywności, bezpieczeństwa i niezawodności zarówno krajowych, jak i międzynarodowych płatności.

W przypadku wielu banków centralnych na świecie, technologia blockchain była badana jako potencjalne narzędzie do wprowadzenia cyfrowych walut banku centralnego. Jednak BSP postanowił uniknąć zastosowania tej technologii, mając na uwadze inne niepowodzenia w tej dziedzinie.

Eli Remolona Jr. wyjaśnił również, że celem wprowadzenia CBDC na Filipinach jest odpowiedź na rozwój prywatnych kryptowalut. Wskazał na przykład Chin, które przeprowadziły testy hurtowej cyfrowej waluty banku centralnego, e-CNY. Chiny i wiele innych krajów utrudniają transakcje oparte na kryptowalutach, promując jednocześnie wprowadzenie cyfrowych walut banku centralnego lub wprowadzając surowe regulacje dotyczące kryptowalut.

Warto dodać, że Filipiny nie zamierzają całkowicie zastąpić tradycyjnej gotówki cyfrową walutą banku centralnego. BSP widzi CBDC jako uzupełnienie istniejących form płatności, a nie ich zastąpienie.

Wśród innych krajów, które wprowadziły własne cyfrowe waluty banków centralnych lub prowadzą ich testy, są Szwecja, Indie, Stany Zjednoczone czy Hongkong. Każdy z tych krajów ma własne cele i strategie w zakresie cyfrowych walut banku centralnego.

W przypadku Indii, rząd niedawno wprowadził silnie monitorowany CBDC, aby szukać bardziej kontrolowanej formy płatności. W Stanach Zjednoczonych z kolei istnieją doniesienia o działaniach regulacyjnych mających na celu kontrolę kryptowalut.

Obecnie jest jeszcze za wcześnie, aby określić pełen wpływ cyfrowych walut banku centralnego na świat finansowy i gospodarczy. Jednak rosnące zainteresowanie i próby wprowadzenia CBDC na różnych rynkach sugerują, że ta forma płatności może stać się ważnym elementem przyszłego systemu finansowego.