Brian Nelson: Kryptowaluty a terroryści – mit czy rzeczywistość?


Brian Nelson: Kryptowaluty nie są popularnym narzędziem dla terrorystów

Zastępca sekretarza skarbu ds. terroryzmu i finansów, Brian Nelson, stanowczo zaprzeczył doniesieniom sugerującym, że kryptowaluty stanowią skuteczny sposób dla grup zbrojnych, takich jak Hamas i Islamski Dżihad Palestyński, aby pozyskać fundusze. W październiku „The Wall Street Journal” podał informacje dotyczące przekazania odpowiednio 93 milionów dolarów i 41 milionów dolarów radykalnym grupom palestyńskim, co wywołało obawy i dyskusje na temat surowszych przepisów regulujących kryptowaluty.

Kontrowersje wokół danych dotyczących finansowania grup palestyńskich

Podczas wysłuchania komisji Brian Nelson wyjaśnił, że liczby te zostały źle zinterpretowane. Twierdził, że kwoty nie odzwierciedlają bezpośrednio przekazanych pieniędzy, a zostały błędnie postrzeżone jako bezpośrednie finansowanie. Firma analityczna blockchain Elliptic, której dane posłużyły do pierwotnego raportu, podważyła te liczby, zmieniając kwotę dla Islamskiego Dżihadu Palestyńskiego na 12 milionów dolarów.

Terrorystyczne grupy preferują tradycyjne usługi finansowe

Nelson podkreślił, że grupy terrorystyczne zazwyczaj korzystają z tradycyjnych usług finansowych, a nie kryptowalut, jako głównego źródła finansowania. Podczas posiedzenia komisji, przedstawiciel Tom Emmer zapytał o ilość kryptowalut otrzymanych przez wspomniane grupy. Brian Nelson sugerował, że ta kwota nie miała dużej wartości. Apeluje również o dostarczenie Departamentowi Skarbu Narzędzi, które pomogą zatrzymać terroryzm na drodze do nadużywania aktywów cyfrowych.

Potrzeba ciągłej pracy nad zapobieganiem wykorzystywania kryptowalut do celów nielegalnych

Inwigilacja i rozbiórka sieci finansowych wspierających terroryzm to ważny punkt w działaniach Departamentu. Nelson podkreśla, że mimo iż grupy terrorystyczne rzadko używają cyfrowych walut, istnieje konieczność ciągłej pracy nad zapobieganiem ich wykorzystywania do celów nielegalnych. W obliczu ewentualnych zagrożeń Brian Nelson zachęca do ścisłej kontroli i monitorowania sytuacji związanej z kryptowalutami, by zapobiec ich użyciu przez grupy terrorystyczne.

Podsumowanie

Podczas wysłuchania komisji, Brian Nelson zaprzeczył doniesieniom o kryptowalutach jako skutecznym narzędziu finansowania dla grup terrorystycznych. Podkreślił, że większe zagrożenie stanowią tradycyjne usługi finansowe, którymi z reguły posługują się terroryści. Mimo to, Departament Skarbu Narzędzi jest zaangażowany w walkę z nadużyciami finansowymi i przeciwdziałanie wykorzystywaniu aktywów cyfrowych do nielegalnych działań.