Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Bank centralny Filipin planuje wprowadzić cyfrową walutę bankową: co to oznacza dla rynku?


Bank centralny Filipin planuje wprowadzić Centralną Cyfrową Walutę Bankową (CBDC)

Bank centralny Filipin, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), ogłosił plany wprowadzenia Centralnej Cyfrowej Waluty Bankowej (CBDC) w ciągu najbliższych dwóch lat. Decyzja ta została ogłoszona przez gubernatora BSP, Eli Remolona Jr., 12 lutego br. Warto zauważyć, że BSP planuje wprowadzić model hurtowej CBDC, a nie detalicznej, co oznacza, że będzie ona dostępna głównie poprzez banki, a nie bezpośrednio dla klientów indywidualnych.

Brak technologii blockchain w planowanej CBDC

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu innych projektów cyfrowych walut, BSP zdecydował się nie korzystać z technologii blockchain przy tworzeniu CBDC. Zamiast tego, planowana CBDC opierać się będzie na systemie płatności i rozliczeń posiadanych przez bank centralny, co jest innowacyjnym podejściem w kontekście rozwoju cyfrowych walut.

Wprowadzenie CBDC w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie kryptowalutami

Lansowanie Centralnej Cyfrowej Waluty Bankowej jest odpowiedzią BSP na rosnące zainteresowanie kryptowalutami oraz zmieniające się potrzeby rynku. Inspirując się doświadczeniami Szwecji i Chin, gdzie również rozważa się wprowadzenie CBDC, BSP ma na celu uzupełnienie tradycyjnych form płatności, jak gotówka, i konkurowanie z dynamicznie rozwijającym się rynkiem kryptowalut.

Korzyści i implikacje wprowadzenia CBDC

Cel wprowadzenia Centralnej Cyfrowej Waluty Bankowej obejmuje poprawę efektywności operacyjnej w sektorze bankowym, zwłaszcza w realizacji transakcji międzybankowych w czasie rzeczywistym. Jednakże, należy podkreślić, że pomimo międzynarodowego zainteresowania rozwojem CBDC, towarzyszą temu także pewne dyskusje i obawy dotyczące implikacji, takich jak kwestie prywatności, nadzoru rządowego czy równego dostępu do różnorodnych grup demograficznych.

Analiza Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) i reakcja sektora finansowego

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) zauważył, że eksperymenty z hurtowymi Centralnymi Cyfrowymi Walutami Bankowymi przeprowadzone przez różne banki centralne przyniosły względnie niewielkie ulepszenia nad istniejącymi systemami. Jednakże, wprowadzenie CBDC może stanowić krok naprzód w dążeniu do nowoczesności i efektywności w sektorze finansowym, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby transakcji online.

Kontrowersje w sektorze kryptowalut w Filipinach

Warto także zauważyć, że w grudniu 2023 roku, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Filipin potwierdziła zakaz działalności giełdy kryptowalut Binance na terenie kraju. Decyzja ta podkreśliła trudności w egzekwowaniu przestrzegania przepisów w sektorze kryptowalut w kraju, co stanowi istotne wyzwanie dla regulacji i nadzoru nad rynkiem cyfrowych aktywów.