Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Bangko Sentral ng Pilipinas planuje wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego w ciągu dwóch lat


Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) planuje wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) w ciągu dwóch lat

Prezes BSP, Eli Remolona Jr., poinformował dziennikarzy, że planuje wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) w ciągu dwóch lat. Decyzja ta ma na celu poprawę efektywności, bezpieczeństwa i odporności w krajowych i międzynarodowych płatnościach. Jednak wersja detaliczna CBDC, przeznaczona do użytku przez ogół społeczeństwa, została odrzucona.

Decyzja o wprowadzeniu hurtowej CBDC

Prezes Remolona wyjaśnił, że decyzja dotyczy wprowadzenia hurtowej CBDC, w której banki będą jedynymi stronami dokonującymi transakcji. Według niego jest to bardziej efektywne rozwiązanie, które umożliwi ulepszenie systemu płatności zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Wynika to z doświadczeń innych banków centralnych, które próbowały wprowadzić detaliczne CBDC za pomocą technologii blockchain, ale bez sukcesu. BSP postanowiło więc oprzeć swoją cyfrową walutę na istniejącym Systemie Rozliczeń i Płatności w Filipinach.

Oczekiwania dotyczące hurtowej CBDC

Prezes Remolona jest przekonany, że hurtowa CBDC jest osiągalna w ciągu jego kadencji. Uważa, że jej wprowadzenie może nastąpić w ciągu dwóch lat. To pozwoli na dalszą poprawę infrastruktury płatności i bezpieczeństwa finansowego w kraju.

Uniknięcie detalicznej CBDC

Pomimo globalnego trendu dotyczącego wprowadzania cyfrowych walut banków centralnych, BSP zdecydowało się nie wprowadzać detalicznej CBDC. Remolona podkreśla, że detaliczne CBDC mogą przyspieszać wycofywanie depozytów bankowych podczas kryzysów finansowych. Jest to ważny czynnik, który wpłynął na decyzję BSP o skupieniu się na hurtowej CBDC.

Cyfrowe waluty banków centralnych jako alternatywa dla kryptowalut

Wprowadzenie cyfrowych walut banków centralnych jest odpowiedzią na zmieniające się warunki rynkowe i wzrost popularności kryptowalut. Banki centralne na całym świecie starają się opracować własne cyfrowe tokeny, które stanowią bezpieczną alternatywę dla kryptowalut. BSP dołącza do tej inicjatywy, mając nadzieję na poprawę efektywności i bezpieczeństwa systemu płatności w kraju.

Podsumowanie

Bangko Sentral ng Pilipinas planuje wprowadzić hurtową cyfrową walutę banku centralnego w ciągu dwóch lat. Choć wiele banków centralnych eksperymentuje z technologią blockchain w celu wprowadzenia CBDC, BSP skupi się na rozwoju własnego tokenu z wykorzystaniem istniejącego Systemu Rozliczeń i Płatności. Decyzja ta jest zgodna z tendencją do wprowadzania cyfrowych walut banków centralnych jako alternatywy dla kryptowalut, ale jednocześnie BSP unika wprowadzania detalicznej CBDC, co miałoby potencjalne negatywne skutki dla systemu finansowego w przypadku kryzysów. Planuje się, że hurtowa CBDC zostanie wprowadzona w ciągu dwóch lat, przyspieszając poprawę efektywności i bezpieczeństwa płatności na Filipinach.