„Problemy i perspektywy cyfrowego juana w Chinach”


Problemy z rozwojem cyfrowego juana w Chinach

Projekt cyfrowej waluty Chin, czyli cyfrowego juana, nadal boryka się z pewnymi problemami rozwojowymi. Zgodnie z najnowszymi raportami, niektórzy chińscy pracownicy państwowi, którzy otrzymują „e-CNY”, czyli cyfrowego juana, rzadko z niego korzystają, a nawet natychmiast zamieniają go na gotówkę.

Brak atrakcyjności e-CNY dla pracowników państwowych

Niektóre chińskie miasta już wypłacają swoim pracownikom państwowym centralnym bankowym cyfrowy pieniądz, jednak większość z nich decyduje się na natychmiastową konwersję go w gotówkę. Pracownicy uważają bowiem, że trzymanie środków w aplikacji e-CNY jest nieopłacalne z powodu braku odsetek oraz ograniczonej liczby miejsc, zarówno online, jak i offline, gdzie można użyć cyfrowego juana.

Wysoka wartość transakcji cyfrowym juanem

Mimo tych trudności warto zauważyć, że już do lipca 2023 roku dokonano ponad 250 miliardów dolarów transakcji za pomocą cyfrowego juana. Jest to zdecydowanie imponująca suma, która pokazuje pewną akceptację nowej formy płatności.

Wyzwania związane z prywatnością

Jednym z głównych wyzwań związanych z wprowadzeniem cyfrowego juana na szeroką skalę jest kwestia prywatności. Obawy dotyczące tego zagadnienia są zrozumiałe, dlatego istnieje potrzeba zwiększenia wysiłków w celu zachowania równowagi między prywatnością a bezpieczeństwem przy wykorzystaniu nowej waluty.

Odpowiedź rządu Chin na obawy o prywatność

Mimo obaw o prywatność, przewodniczący Chińskiego Banku Ludowego, Yi Gang, zapewnia, że cyfrowy juan jest w stanie „w pełni chronić prywatność” poprzez zastosowanie tzw. „kontrolowanej anonimowości”. Mechanizm ten nie śledzi małych transakcji, ale monitoruje te większe.

Regionalne inicjatywy promujące cyfrowy juan

Od września 2020 roku kilka regionów w Chinach podjęło działania mające na celu zwiększenie adopcji cyfrowego juana. Przyznając mieszkańcom subsydia oraz kuponów konsumpcyjnych o łącznej wartości ponad 180 milionów juanów chińskich (około 26.5 miliona dolarów), lokalne władze starały się zachęcić do korzystania z nowej formy waluty.