Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Nishchal Shetty popiera integrację CBDC z publicznymi blockchainami

10 lutego 2024 | 02:22

Nishchal Shetty popiera integrację CBDC z publicznymi blockchainami

Nishchal Shetty, założyciel i CEO WazirX – wiodącej indyjskiej giełdy kryptowalutowej – opowiada się za integracją Centralnych Bankowych Walut Cyfrowych (CBDC) z publicznymi blockchainami. W swoim niedawnym oświadczeniu Shetty podkreślił potencjalne korzyści z tej integracji, zwłaszcza w zakresie redukcji ryzyka związanego z istniejącymi stabilnymi kryptowalutami.

Shetty wierzy, że CBDC może skutecznie zminimalizować ryzyko związane z istniejącymi stabilnymi kryptowalutami. Jednym z głównych argumentów jest możliwość wykorzystania programowalnych CBDC na zdecentralizowanych sieciach. Dzięki temu użytkownicy zyskają bezpośrednią kontrolę nad aktywami zabezpieczającymi stabilne kryptowaluty. W rezultacie zdecentralizacja tych aktywów pozwoli nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale także wzmocnić przejrzystość i zaufanie w całym ekosystemie.

Redukcja ryzyka systemowego i większy nadzór regulacyjny

Shetty podkreśla również rolę integracji CBDC w redukcji ryzyka systemowego związanego ze stabilnymi kryptowalutami w Web3. Integracja CBDC na publiczne blockchainy umożliwiłaby końcowym użytkownikom kontrolowanie aktywów zabezpieczających stabilne kryptowaluty, eliminując tym samym ryzyko utraty zdeponowanego fiat w przypadku upadku centralnego podmiotu.

Dodatkowo, integracja CBDC wprowadza większą nadzór regulacyjny i odpowiedzialność, ponieważ banki centralne odgrywają kluczową rolę w emisji i regulacji tych aktywów cyfrowych. Ten ram regulacyjny daje użytkownikom dodatkowe zaufanie do stabilnych kryptowalut opartych na CBDC, co może promować ich adopcję i zwiększyć ich użyteczność w gospodarce cyfrowej.

Wnioski

Integracja Centralnych Bankowych Walut Cyfrowych z publicznymi blockchainami ma potencjał nie tylko do zminimalizowania ryzyka związanego ze stabilnymi kryptowalutami, ale także do wzmocnienia bezpieczeństwa, przejrzystości i zaufania w ekosystemie kryptowalut. Daje również użytkownikom większą kontrolę nad ich aktywami oraz zapewnia większy nadzór regulacyjny, co może przyspieszyć adopcję i użycie CBDC w gospodarce cyfrowej. Wprowadzenie tej integracji będzie kolejnym ważnym krokiem na drodze do rozwoju kryptowalut i technologii blockchain.