Kanadyjscy konserwatyści przeciwko cyfrowej walucie państwowej: Co stoi za projektem ustawy C-400?
Konserwatyści Kanady sprzeciwiają się wprowadzeniu cyfrowej waluty państwowej
Kanadyjski lider Konserwatystów, Pierre Poilievre, wyraził stanowczy sprzeciw wobec planów wprowadzenia cyfrowej waluty państwowej (CBDC) w Kanadzie. Jego zdaniem, konieczne jest ochrona gotówki i infrastruktury gotówkowej oraz zapewnienie, że rząd nie narusza fundamentalnych zasad gospodarczych, cyfryzując gospodarkę.
Propozycja ustawy C-400
Bill C-400, który został zaproponowany w parlamencie kanadyjskim przez posła Teda Falka, stanowi odpowiedź na zwiększoną emisję pieniądza przez Bank Kanady o pół biliona dolarów. Według autorów projektu, taka polityka rządu doprowadziła do wzrostu inflacji oraz zadłużenia obywateli. Propozycja ustawy C-400 podkreśla, że CBDC powinien pozostać jedynie w sektorze prywatnym, dając obywatelom swobodę wyboru w kwestii inwestycji finansowych.
Cel projektu ustawy C-400
Projekt ustawy C-400 ma na celu zapobieżenie wprowadzeniu cyfrowej waluty państwowej w Kanadzie, zagwarantowanie dostępności gotówki w całym kraju oraz ograniczenie ingerencji rządu w system finansowy. Zdaniem Pierre’a Poilievre’a oraz autorów ustawy, decyzje dotyczące pieniędzy powinny pozostać w gestii obywateli, a nie rządu.
Ogłoszone przez Bank Centralny Kanady
Badania przeprowadzone przez Bank Centralny Kanady w listopadzie ubiegłego roku wykazały, że obywatele preferują korzystanie z gotówki wspieranej przez bank centralny. Obawiają się utraty prywatności oraz niestabilności finansowej związanej z potencjalnym wprowadzeniem cyfrowego dolara. Wyniki te dodatkowo potwierdzają potrzebę utrzymania systemu pieniężnego opartego na gotówce.
Proces legislacyjny ustawy C-400
Chociaż projekt ustawy C-400 został zgłoszony, aby zablokować tworzenie cyfrowej waluty państwowej w Kanadzie, musi przejść przez proces legislacyjny. Działania te zależą od zmieniającej się sytuacji politycznej, opinii publicznej oraz wyników debaty parlamentarnej. Oczekuje się, że cały proces może potrwać od kilku miesięcy do nawet roku.
Decyzja w sprawie ewentualnego wprowadzenia cyfrowej waluty państwowej w Kanadzie pozostaje objęta dyskusją oraz analizą różnych stronnictw politycznych.