Filipiński bank centralny planuje wprowadzenie centralnej cyfrowej waluty

12 lutego 2024 | 15:16

Filipiński bank centralny planuje wprowadzenie centralnej cyfrowej waluty

Bank centralny Filipin, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), ogłosił plany wprowadzenia centralnej cyfrowej waluty (CBDC), co oznacza istotną zmianę w krajobrazie finansowym kraju. Gubernator Eli Remolona Jr. ogłosił te plany mające na celu zmodernizowanie systemów płatniczych i rozliczeniowych Filipin.

Plan oparty na własnym systemie płatności i rozliczeń

Plan BSP opiera się na wykorzystaniu systemu Płatności i Rozliczeń, będącego w posiadaniu samego banku centralnego, jako podstawy projektu CBDC. W odróżnieniu od niektórych innych krajów, które korzystają z technologii blockchain, BSP skupia się na wykorzystaniu swojego istniejącego systemu płatności. Taka decyzja ma na celu uniknięcie potencjalnych problemów związanych z technologią blockchain.

Koncentracja na hurtowym CBDC

Remolona podkreśla, że BSP skupi się na wprowadzeniu hurtowego CBDC, pośredniczonego przez banki. Wynika to z obaw związanych z potencjalnymi problemami detalicznego CBDC. Bank centralny chce zminimalizować ryzyko, takie jak pomijanie pośredników i wypłaty bankowe w czasie kryzysu finansowego. Poprzez skupienie się na hurtowym CBDC, BSP opracowuje rozwiązania, które będą efektywne i bezpieczne dla systemu finansowego kraju.

Inspiracja w sukcesie innych krajów

Inspiracją dla BSP były kraje, takie jak Szwecja i Chiny, które wprowadziły CBDC. Te kraje odniosły sukces, dlatego BSP widzi Filipiny na podobnej ścieżce. CBDC ma być postrzegana jako cyfrowe uzupełnienie dla gotówki i konkurent dla kryptowalut. Ma ona na celu zmodernizowanie i usprawnienie transakcji finansowych w kraju.

Proste, lecz efektywne podejście

Gubernator Remolona zapewnia, że projekt CBDC zostanie zrealizowany w ciągu jego kadencji, która potrwa jeszcze przez kilka lat. Oczekuje się, że ewentualne wdrożenie CBDC nastąpi w ciągu najbliższych dwóch lat. BSP koncentruje się na prostym, ale efektywnym podejściu, aby przyspieszyć proces wdrożenia i dostarczyć nowoczesne rozwiązania finansowe.

Ostrożne podejście do kryptowalut

W międzyczasie Filipiny nadal zachowują ostrożne podejście do branży kryptowalut. Filipińska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) wydała zakaz prowadzenia działalności niezarejestrowanym platformom, takim jak Binance, w celu ochrony lokalnego rynku. To dowód na to, że BSP dąży do odpowiedzialnego rozwoju sektora kryptowalut, jednocześnie kontrolując potencjalne ryzyko.

Wprowadzenie centralnej cyfrowej waluty jest kolejnym krokiem Filipin w modernizacji swojego systemu finansowego. Mając na uwadze sukces innych krajów, BSP ma nadzieję, że wprowadzenie CBDC przyniesie korzyści dla kraju i optymalizuje procesy płatnicze i rozliczeniowe.