Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

E-rupee retail: Rewolucja płatności cyfrowych w Indiach

12 lutego 2024 | 15:16

Wprowadzenie cyfrowej waluty detalicznej w Indiach

Bank Rezerwy Indii wprowadził program próbny cyfrowej waluty detalicznej o nazwie e-rupee retail (e₹-R) w celu wzmocnienia gospodarki cyfrowej i ustanowienia bardziej efektywnego systemu zarządzania walutą. Program rozpoczął się 1 grudnia 2022 roku i okazał się sukcesem, generując transakcje o wartości 5,7 crore rupii (70 milionów rupii) w ciągu pierwszych czterech miesięcy, jak wynika z raportu Right to Information (RTI) opublikowanego przez Moneycontrol.

Czym jest e-rupee retail?

E-rupee retail (e₹-R) to cyfrowa waluta detaliczna, która została wprowadzona przez Bank Rezerwy Indii. Jest to inicjatywa mająca na celu promowanie płatności bezgotówkowych i elektronicznych w kraju. E-rupee retail ma na celu zmniejszenie użycia fizycznych banknotów i monet, a jednocześnie ułatwienie transakcji dla ludzi, którzy preferują płatności cyfrowe.

Sukces programu pilotażowego

Program pilotażowy e-rupee retail rozpoczął się od czterech banków i czterech miast. Po początkowym sukcesie programu w tych miastach i bankach, został on rozszerzony na kolejne banki i miasta w Indiach. Według raportu RTI, wartość transakcji przeprowadzonych za pomocą e-rupee retail wyniosła 5,7 crore rupii (70 milionów rupii) w ciągu pierwszych czterech miesięcy od wprowadzenia programu. To dowodzi, że cyfrowa waluta detaliczna spotkała się z pozytywnym odzewem wśród ludzi i zdobywa popularność.

Korzyści z e-rupee retail

E-rupee retail jest ważnym krokiem w kierunku transformacji Indii w gospodarkę cyfrową. Odpowiedni system płatności cyfrowych jest niezbędny do zwiększenia efektywności i wydajności gospodarki. Korzyści z wprowadzenia e-rupee retail obejmują:

  • Zwiększenie płatności bezgotówkowych i elektronicznych: E-rupee retail zachęca do płatności bezgotówkowych, co przyczynia się do zmniejszenia używania fizycznych banknotów i monet.
  • Szybkość i wygoda: Płatności cyfrowe przy użyciu e-rupee retail są szybkie i wygodne. Można je dokonywać za pomocą telefonu komórkowego lub innego elektronicznego urządzenia.
  • Zwiększenie przejrzystości: Transakcje związane z e-rupee retail są rejestrowane elektronicznie, co wpływa na zwiększenie przejrzystości i zapobiega działaniom nielegalnym, takim jak pranie pieniędzy.
  • Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw: E-rupee retail umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom łatwiejszy dostęp do płatności elektronicznych i obniżenie kosztów związanych z obsługą gotówki.

E-rupee retail przynosi wiele korzyści, zarówno dla rządu i banku centralnego, jak i dla obywateli i przedsiębiorstw w Indiach. Jest to ważny krok w kierunku rozwiniętej i cyfrowej gospodarki, która przyczynia się do bardziej efektywnego zarządzania walutą i rozwoju kraju.