Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Czy stablecoiny są naprawdę stabilne? Zdumiewające wątpliwości banku centralnego Nowej Zelandii

12 lutego 2024 | 15:16

Stabilność stablecoinów budzi obawy w Nowej Zelandii

Gubernator Banku Rezerwy Nowej Zelandii, Adrian Orr, wyraził swoje wątpliwości co do stabilności stablecoinów, określając je jako „największe wprowadzenie w błąd” oraz „zjawiska oksymoryczne”. Według niego, stablecoiny nie są stabilne i ich wartość zależy od bilansu osoby, która je oferuje.

Orr podkreślił, że w obszarze kryptowalut najważniejsze jest bycie transparentnym i szczerym. Stwierdził również, że stablecoiny są „spekulacyjnymi monetami” i nie można ich traktować jako waluty czy gotówki banków centralnych.

Niezwykle istotne jest, że Adrian Orr wypowiedział się również na temat Bitcoina. Zdaniem gubernatora nie jest on ani środkiem płatniczym, ani wartością przechowywaną, ani jednostką rozliczeniową, mimo że niektórzy ludzie próbują go tak używać.

Raport opublikowany przez parlament Nowej Zelandii pt. „Inquiry into the current and future nature, impact, and risks of cryptocurrencies” stwierdza, że kryptowaluty i aktywa cyfrowe powinny być regulowane w sposób powolny i celowany.

Mimo obaw banku centralnego co do stabilności stablecoinów, Nowa Zelandia znajduje się wśród 46 krajów na świecie, które prowadzą badania nad wprowadzeniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Zgodnie z raportem opublikowanym przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii w lipcu 2023 roku, istnieje możliwość wprowadzenia CBDC w przyszłości.

Obecnie w Nowej Zelandii nie ma zakazu dotyczącego używania kryptowalut, choć nie są one uznawane za oficjalny środek płatniczy. Kryptowaluty są klasyfikowane jako wyznaczone produkty finansowe przez regulatora kraju, czyli Urząd Rynków Finansowych (FMA).

Według danych Atlantic Council do grudnia 2023 roku 11 krajów wprowadziło własną cyfrową walutę banku centralnego, 21 rozpoczęło programy pilotażowe związane z cyfrowymi walutami, a 33 kraje rozpoczęły tworzenie własnej CBDC.

Przyszłość cyfrowych walut banków centralnych wciąż pozostaje niepewna, ale wiele krajów na całym świecie dokonuje już postępów w tej dziedzinie. Nowa Zelandia również bada możliwość wprowadzenia własnej cyfrowej waluty banku centralnego. Dalsze badania i regulacje są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność tego rozwijającego się rynku.