Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Czy Chińczycy rzeczywiście nie chcą cyfrowego juana? – Raport i porównanie z innymi krajami


Masy ludności Chin niezainteresowane cyfrowym juanem – raport

Masy ludności w Chinach nie wykazują dużego zainteresowania centralną bankową walutą cyfrową (CBDC) kraju, czyli cyfrowym juanem. Raport opublikowany przez South China Morning Post prześwietlił przypadki, w których Chińczycy otrzymują pensje w postaci cyfrowego juana (e-CNY) i natychmiast zamieniają je na realny juan.

Niska popularność cyfrowego juana wśród pracowników państwowych

Pracownicy państwowi biorący pensje w e-CNY zazwyczaj konwertują je na gotówkę z powodu braku zainteresowania oraz ograniczonej akceptacji cyfrowego juana. W porównaniu do aplikacji takich jak Alipay czy WeChat Pay, które są powszechnie akceptowane, digitalny juan nie cieszy się tak dużą popularnością.

Transakcje w e-CNY

Według raportu, transakcje w e-CNY na sumę przekraczającą 250 miliardów dolarów miały miejsce do lipca zeszłego roku. Pomimo tych kwot, adaptacja cyfrowego juana wśród zwykłych obywateli Chin jest trudniejsza niż początkowo przewidywano.

CBDC także w Nigerii i Rwandzie

Oprócz Chin, również w innych krajach rozważa się wprowadzenie własnych CBDC. W Nigerii eNaira do tej pory odpowiedzialna jest za transakcje o łącznej wartości 20,3 miliona dolarów, głównie z powodu obaw o prywatność danych oraz ograniczonej liczby aktywnych kont.

Publiczne poparcie dla CBDC w USA

W Stanach Zjednoczonych publiczne poparcie dla CBDC jest ograniczone, co potwierdza wprowadzenie ustawy CBDC Anti-Surveillance State Act. Decyzje dotyczące centralnych bankowych walut cyfrowych w różnych krajach odbijają lokalne realia oraz obawy obywateli dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych.

Działania przeciwko nielegalnemu obrotowi

Mimo niskiej popularności cyfrowego juana w Chinach, istnieje duża aktywność w nielegalnym obrocie nieautoryzowanymi aktywami cyfrowymi. W prowincji Jilin przerwano niedawno działanie nielegalnego banku zajmującego się transakcjami wirtualnymi o wartości aż 296 milionów dolarów, co pokazuje potrzebę skutecznej regulacji w tej dziedzinie.

CBDC Playbook od nChain

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat CBDC i decyzji projektowych związanych z centralnymi bankowymi walutami cyfrowymi, warto zapoznać się z CBDC Playbook od nChain. Dokument ten może rzucić światło na kwestie techniczne oraz ekonomiczne związane z wprowadzaniem cyfrowych walut państwowych.