Cyfrowy rubel w Rosji – planowane wprowadzenie do 2025 roku


Szef Banku Rosji prognozuje wprowadzenie cyfrowego rubla nie wcześniej niż w 2025 roku

Szef Banku Rosji, Elvira Nabiullina, sygnalizuje powolne przyjęcie cyfrowego rubla, z oczekiwanym skalowaniem nie wcześniej niż w 2025 roku. Planowane przejście do masowego używania przewidywane jest na pięć do siedmiu lat – informuje The Moscow Times.

Projekt pilotażowy jako preludium do pełnego wdrożenia

Nabiullina podkreśliła, że planowane skalowanie cyfrowego rubla będzie zależało głównie od wyników trwającego projektu pilotażowego. Bez względu na efekty tych działań, znaczące wdrożenie nowej waluty nie nastąpi przed podanym terminem.

Proces adaptacji i stopniowe wdrażanie

Przewodnicząca Banku Rosji zaznaczyła, że powszechne przyjęcie cyfrowego rubla zajmie od pięciu do siedmiu lat. Podkreśliła również, że będzie to naturalny proces, oparty na wyborze ludzi i firm, dla których korzystanie z tej cyfrowej waluty musi być wygodne.

Cyfrowy rubel jako uzupełnienie dla tradycyjnych form płatności

Bank Rosji traktuje cyfrową wersję rubla jako dodatek do aktualnych metod płatności, zapewniając, że będzie ona używana równolegle do gotówki przez osoby fizyczne i firmy. Nowa forma pieniądza nie ma zatem zastąpić tradycyjnej gotówki, lecz działać obok niej.

Biorąc Chiny jako wzorzec cyfryzacji gospodarki, Rosja śledzi już kroki innych krajów. Chiny rozpoczęły wypłacanie wynagrodzeń pracownikom państwowym w cyfrowym juanie w celu promowania korzystania z waluty, której kontrolę sprawuje państwo.

Decyzja o wprowadzeniu cyfrowego rubla jest częścią globalnych tendencji transformacji cyfrowej gospodarek, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych form płatności. Rosja, podobnie jak inne kraje, kieruje się ku nowoczesnym rozwiązaniom, aby sprostać wymaganiom cyfrowego świata, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo finansowe i prywatność obywateli.