Cyfrowy rubel w Rosji: Obowiązkowe płatności dla firm już od października 2026 roku


Rosyjskie firmy zobowiązane do akceptacji cyfrowego rubla

Od października 2026 roku duże rosyjskie firmy będą zmuszone do akceptowania płatności w cyfrowym rublu. To jedna z kluczowych zmian, jakie Bank Centralny Rosji planuje wprowadzić w obszarze systemu płatniczego. Wprowadzenie cyfrowej waluty ma na celu ułatwienie szybkich i bezpiecznych transakcji.

Terminy akceptacji cyfrowego rubla dla różnych typów firm

Według planów banku, mniejsze firmy także będą musiały dostosować się do nowej rzeczywistości. Firmy z rocznym przychodem powyżej 330 000 dolarów mają obowiązek zacząć akceptować płatności w cyfrowym rublu najpóźniej do 1 października 2026 roku. Natomiast przedsiębiorstwa z dochodem pomiędzy 220 000 a 330 000 dolarów otrzymają dodatkowy rok na adaptację, czyli do października 2027 roku.

Firmy osiągające roczny przychód poniżej 55 000 dolarów nie będą zobowiązane do akceptowania cyfrowego rubla, co stanowi pewną ulgę dla sektora małych i mikroprzedsiębiorstw.

Nowości w systemie płatniczym

Bank Centralny Rosji planuje nie tylko wprowadzenie cyfrowego rubla, ale także uruchomienie Faster Payments System (SBP), która ma usprawnić procesy płatnicze. Aplikacja SBP, dostępna na smartfony, umożliwia natychmiastowe transfery pieniędzy, co ma również wpłynąć pozytywnie na rozwój systemu finansowego.

Korzyści dla firm i klientów

Zmiany wprowadzone przez bank mają na celu zwiększenie konkurencji, poprawę jakości i dostępności usług płatniczych oraz ułatwienie rozliczeń w cyfrowych rublach. Bank Centralny Rosji twierdzi, że nowe przepisy pozwolą firmom obniżyć koszty usług płatniczych, co może przyczynić się do poprawy efektywności finansowej przedsiębiorstw.

Rozwój pilotażu CBDC

Do końca 2023 roku 1,5 miliona rosyjskich firm przyjęło infrastrukturę płatności SBP, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat. Druga grupa, składająca się z 17 banków oraz kilkuset tysięcy firm i osób fizycznych, ma dołączyć do pilotażu cyfrowego rubla już w bieżącym roku.