Chiński bank centralny osiąga przełom w rozwoju cyfrowej waluty – e-CNY w szczytowej formie!


Chiński bank centralny osiągnął przełomowy etap w rozwoju cyfrowej waluty

Chiński bank centralny, PBOC, ogłosił niedawno osiągnięcie liczby transakcji wartości 100 miliardów juanów (13,9 miliarda dolarów amerykańskich) w ramach cyfrowej waluty, znanej jako e-CNY. To ważny krok w procesie wdrażania nowoczesnych form płatności przez jedną z największych gospodarek świata.

Wzrost wolumenu transakcji w chińskim e-CNY

W bieżącym roku wolumen transakcji w chińskim e-CNY wzrósł o 14% z 87,6 miliarda juanów na koniec 2021 roku. Jednakże warto zauważyć, że tempo wzrostu spadło w porównaniu do poprzedniego okresu, w którym odnotowano wzrost o 154% między czerwcem a grudniem ubiegłego roku.

Dynamiczny rozwój e-CNY w Chinach

Bank Centralny Chin nie ujawnił aktualizacji dotyczącej liczby otwartych portfeli e-CNY, która wynosiła 261 milionów na koniec 2021 roku. Pomimo że wolumen transakcji e-CNY jest obecnie znacznie mniejszy niż obsługiwany przez największe platformy płatnicze w Chinach, takie jak WeChat Pay i Alipay, to rozwój cyfrowej waluty idzie pełną parą.

Testy e-CNY w 23 chińskich miastach

Obecnie e-CNY jest testowany w 23 chińskich miastach, w tym w takich metropoliach jak Pekin, Szanghaj i Shenzhen. Testy te mają na celu zbadanie efektywności i akceptacji cyfrowej waluty wśród społeczeństwa oraz spowodowanie stopniowego przejścia na nowoczesne formy płatności.

Globalny trend rozwoju cyfrowych walut centralnych

Zainteresowanie cyfrowymi walutami centralnymi rośnie nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach. Banki centralne i rządy wielu gospodarek na całym świecie rozważają wprowadzenie własnych cyfrowych walut, częściowo w odpowiedzi na rosnące znaczenie kryptowalut oraz z uwagi na wysokie ambicje technologiczne i finansowe Chin w tej dziedzinie.

Podsumowując, rozwój cyfrowej waluty e-CNY w Chinach stanowi istotny krok ku usprawnieniu systemu płatności oraz reaguje na globalne trendy rozwoju finansowego. Wprowadzenie cyfrowych walut centralnych może rewolucjonizować sposób, w jaki dokonujemy transakcji i przechowujemy pieniądze na całym świecie.