Bank Rosji analizuje inwestowanie w kryptowaluty: co to oznacza dla rynku finansowego?


Rosyjski Bank Centralny rozważa zmianę podejścia do inwestowania w kryptowaluty

Rosyjski Bank Centralny rozważa zmianę swojego podejścia do inwestowania w kryptowaluty, choć wciąż zdecydowanie podkreśla, że nie powinny one być używane jako oficjalna forma płatności w kraju. Zdaniem zastępcy gubernatora Banku Centralnego Rosji, Olgi Polyakovej, inwestycje w kryptowaluty mogą być brane pod uwagę, mimo że sam fakt dokonywania płatności w cyfrowych aktywach nie jest w Rosji legalny.

Bank Rosji otwarty na inwestowanie w kryptowaluty

Polyakova zauważa, że inwestowanie w kryptowaluty może być atrakcyjnym pomysłem, jednak zaznacza, że kluczową kwestią jest odpowiednia ocena ryzyka przez inwestora. Widoczna jest zmiana w podejściu Banku Rosji, który oficjalnie rozważa legalizację inwestowania w kryptowaluty. To istotna zmiana w stosunku do wcześniejszego stanowiska, które skupiało się głównie na wysokim ryzyku związanym z inwestycjami w zmienną kryptowalutową.

Wzrost oszustw finansowych z wykorzystaniem kryptowalut w Rosji

Dane prezentowane przez Bank Rosji pokazują, że w 2023 roku niemal połowa oszustw finansowych w Rosji wykorzystywała kryptowaluty oraz obce waluty do dokonywania nielegalnych transakcji. Spośród 5735 zgłoszonych przypadków oszustw, aż 2944 miało związki z piramidami finansowymi, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do danych sprzed kilku lat.

W 26% wszystkich oszustw wykorzystano kryptowaluty do przekazywania darowizn, co budzi szczególne zaniepokojenie ze względu na anonimowość technologii blockchain, która ułatwia działania nieuczciwym osobom.

Potrzeba wprowadzenia ścisłszych regulacji w obszarze kryptowalut

Rosnąca liczba przypadków wykorzystania kryptowalut w oszustwach podkreśla pilną potrzebę wprowadzenia bardziej restrykcyjnych regulacji w celu zapobieżenia nielegalnym praktykom w sektorze kryptowalut. Bezpieczeństwo inwestorów oraz uczciwość rynku stają więc pod znakiem zapytania, co sprawia, że regulacje w tym obszarze stają się priorytetem dla Banku Rosji.