Bank Kanady uruchomił publiczne konsultacje dotyczące cyfrowego dolara kanadyjskiego

8 maja 2023 | 17:34

Bank Kanady uruchomił publiczne konsultacje dotyczące cyfrowego dolara kanadyjskiego. Przełom, który może zmienić sposób, w jaki patrzymy na pieniądze, jest właśnie na naszych oczach.

Konsultacje online trwają od dziś aż do 19 czerwca. Czy jesteś ciekaw, jak ten cyfrowy dolar może wyglądać? No to do dzieła!

Przyszłość to cyfryzacja

Szybkość, z jaką Kanadyjczycy zmieniają swoje nawyki płatnicze, jest zdumiewająca. Od codziennych drobiazgów po wielkie inwestycje – wszystko staje się coraz bardziej cyfrowe. Bank Kanady, podobnie jak wiele innych banków centralnych na świecie, zastanawia się nad wprowadzeniem cyfrowej wersji naszej narodowej waluty.

Carolyn Rogers, starsza wicegubernator, podkreśla, że:

Jako centralny bank Kanady, chcemy, aby każdy mógł zawsze uczestniczyć w naszej gospodarce. Oznacza to bycie gotowym na wszelkie zmiany, które przyszłość może przynieść.

Na razie bez zmian, ale…

W tym momencie cyfrowy dolar kanadyjski nie jest potrzebny. Decyzja o ewentualnym wydaniu nowej formy waluty leży w gestii Parlamentu i Rządu Kanady. Ale warto być przygotowanym, prawda?

Właśnie dlatego Bank Kanady organizuje te konsultacje. Chce zrozumieć, które cechy cyfrowego dolara są najważniejsze dla Kanadyjczyków. Jak ludzie będą z niego korzystać? Jakie funkcje zabezpieczające są kluczowe? Jakie są obawy dotyczące dostępności i prywatności? Wszystko to, aby zapewnić, że cyfrowy dolar będzie bezpieczny, niezawodny i zaspokoi potrzeby Kanadyjczyków.

Gotówka nigdy nie wyjdzie z mody

Bank Kanady dostarcza banknoty Kanadyjczykom od ponad 85 lat. Gotówka to bezpieczna, dostępna i zaufana forma płatności, z której może korzystać każdy. Jeżeli kiedyś wprowadzimy cyfrowy dolar kanadyjski, Bank będzie nadal dostarczał banknoty dla tych, którzy ich potrzebują. Gotówka na pewno nie zniknie.

Ale może nadejść czas, kiedy banknoty nie będą powszechnie używane w codziennych transakcjach. Możliwe jest także, że prywatne kryptowaluty lub cyfrowe waluty centralne wydane przez inne kraje staną się powszechnie używane w Kanadzie. To mogłoby zagrozić roli oficjalnej waluty – dolara kanadyjskiego – i stanowić ryzyko dla stabilności naszego systemu finansowego.

Cyfrowy dolar kanadyjski zapewniłby Kanadyjczykom oficjalną, bezpieczną i stabilną opcję płatności cyfrowych.

Co dalej?

Po zakończeniu konsultacji, Bank Kanady opublikuje raport podsumowujący. Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie finansów? Śledź serwis CBDC.