Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny dokonują pierwszej transakcji transgranicznej z użyciem cyfrowego dirhama – Nowe rozwiązania w światowej wymianie handlowej


Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny dokonują pierwszej transakcji transgranicznej z użyciem cyfrowego dirhama

Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Chiny niedawno uczyniły historyczny krok, dokonując pierwszej transakcji transgranicznej, w której zastosowano cyfrowego dirhama, oficjalną walutę ZEA. Transakcja obejmowała transfer imponującej sumy – 50 milionów dirhamów, co przekłada się na około $13,6 miliona, z ZEA do Chin.

Nowa platforma cyfrowa umożliwiająca transakcje transgraniczne

Realizacja tej transakcji była możliwa dzięki nowej platformie cyfrowej, opracowanej we współpracy między oboma krajami. Głównym celem tej inicjatywy jest eliminacja nieskuteczności, z jaką często mierzą się transakcje transgraniczne, wynikającej z wysokich kosztów, braku przejrzystości oraz coraz większej polityzacji wymiany handlowej.

Waluty cyfrowe w sądach transgranicznych i rozwój CBDC

Wykorzystanie walut cyfrowych w transakcjach transgranicznych stanowi istotny kamień milowy w rozwoju Central Bank Digital Currency (CBDC). Aktualnie dominującym graczem na rynku międzynarodowym jest dolar amerykański, co niesie za sobą pewne problemy związane z aspektami politycznymi.

Aby zmniejszyć ryzyko związane z jednostką rezerwową, wiele krajów, szczególnie z Globalnego Południa, poszukuje alternatywnych rozwiązań. Rozważana jest możliwość stworzenia uniwersalnego instrumentu rozliczeń, wspieranego przez koszyk walut krajów BRICS, czyli grupy złożonej z dziesięciu wpływowych krajów z różnych regionów świata.

Modernizacja kraje Globalnego Południa

Mimo powszechnie panującego przekonania, że kraje Globalnego Południa nie są w stanie osiągnąć takiego postępu jak ich zachodni odpowiednicy, te kraje dążą do szybkiej modernizacji w ramach nowego porządku międzynarodowego. W tym kontekście, ZEA i Chiny są doskonałym przykładem współpracy mającej na celu modernizację i usprawnienie globalnych transakcji finansowych.

Autor: Były premier Kirgistanu, wykładowca w Belt and Road School