Wzrost popularności cyfrowej rupii w Indiach: Osiągnięto milion transakcji dziennie


Wzrost popularności cyfrowej waluty banku centralnego w Indiach

Według wicegubernatora Rezerwowego Banku Indii, od grudnia 2023 roku wolumen transakcji z użyciem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) maleje. Jednakże, warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba transakcji cyfrową rupią wzrosła w ciągu roku od uruchomienia pilotażu.

Liczba transakcji e-rupią osiągnęła milion dziennie

W grudniu 2023 roku, po około roku od rozpoczęcia pilotażu, liczba transakcji z użyciem cyfrową rupią osiągnęła milion transakcji dziennie. Obecnie, liczba transakcji z użyciem e-rupii wzrosła do imponujących 22 milionów.

Wzrost transakcji dzięki bankom wypłacającym świadczenia pracownicze

Transakcje w grudniu zostały zwiększone dzięki bankom indyjskim wypłacającym świadczenia pracownicze w postaci cyfrowych rupii. Cel osiągnięcia miliona transakcji dziennie został zrealizowany poprzez umożliwienie interoperacyjności z platformą Unified Payments Interface (UPI).

Współpraca ze sprzedawcami i użytkownikami

Obecnie, już 4,6 miliona użytkowników i 400 000 sprzedawców miało okazję przetestować cyfrową walutę Indii. Bank centralny proponuje dalsze rozszerzenie używania detalicznej CBDC, pozwalając operatorom systemów płatności spoza banków oferowanie portfeli CBDC.

Płatności UPI z instrumentów płatniczych z góry opłaconych

Rezerwowy Bank Indii ogłosił, że będzie możliwe używanie płatności UPI z instrumentów płatniczych z góry opłaconych. Dodatkowo, zapowiedziano wprowadzenie cech programowalnych i możliwości offline w cyfrowej walucie banku centralnego.

Promocja turystyki i międzynarodowych płatności

Indie starają się promować Unified Payments Interface jako środek zachęcający turystów oraz przyspieszający międzynarodowe płatności. Funkcjonalność offline CBDC jest nadal testowana i planowane jest jej uruchomienie w późniejszym terminie.

Widać wyraźny trend wzrostu korzystania z cyfrowej waluty banku centralnego w Indiach, co może przyczynić się do dalszego rozwoju tego rozwiązania płatniczego na rynku krajowym.