Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

„Senatorowie o sprzeciwie wobec „cyfrowego dolara” – co tak naprawdę stoi za kontrowersją?”


Pięciu senatorów sprzeciwia się wprowadzeniu „cyfrowego dolara” przez administrację Bidena

Pięciu senatorów Stanów Zjednoczonych – Ted Cruz, Bill Hagerty, Rick Scott, Ted Budd i Mike Braun – postanowiło stanąć w opozycji wobec planów administracji Joe Bidena dotyczących wprowadzenia tzw. „cyfrowego dolara”. Ich sprzeciw wyraża się w postaci współpodpisanej ustawy, mającej na celu zakaz centralnych bankowych walut cyfrowych.

Ustawa CBDC Anti-Surveillance State Act

26 lutego senator Ted Cruz, wraz z ww. kolegami, przedstawił ustawę o nazwie CBDC Anti-Surveillance State Act. Ich głównym argumentem przeciwko wprowadzeniu cyfrowego dolara jest obawa przed nadużyciem władzy stron związanych z planowaną Rezerwą Federalną. Senatorowie obawiają się, że ewentualna centralna waluta cyfrowa mogłaby być wykorzystana do monitorowania obywateli, naruszając w ten sposób ich prywatność i swobody obywatelskie.

Zagrożenia związane z CBDC

Senator Ted Cruz określił CBDC jako „sterowane przez rząd pieniądze programowalne”. Jego zdaniem, taka waluta mogłaby gromadzić szczegółowe informacje o obywatelach, umożliwiając potencjalne śledzenie oraz blokowanie funduszy bez konieczności uzasadnienia. Senator Rick Scott i Ted Budd podkreślili natomiast konieczność ochrony prywatności finansowej obywateli, obawiając się, że CBDC umożliwiłoby rządowi federalnemu szeroką inwigilację i kontrolę nad wydatkami ludności.

Reakcje i poparcie dla ustawy

Wraz z pięcioma senatorami, ustawę poparło także pięć znaczących stowarzyszeń: Heritage Action for America, Blockchain Association, American Bankers Association, Independent Community Bankers Association oraz Club for Growth. Ich wsparcie dodaje wagi sprzeciwowi wobec centralnej waluty cyfrowej planowanej przez administrację USA.

Donald Trump i jego stanowisko w sprawie CBDC

Nie brakuje także polityków o innym podejściu do kwestii cyfrowego dolara. Były prezydent Donald Trump, który zamierza ponownie ubiegać się o urząd prezydenta w 2024 roku, kategorycznie sprzeciwia się utworzeniu wewnętrznego CBDC. Trump publicznie zapowiedział, że „nigdy nie pozwoli” na wprowadzenie tej formy elektronicznej waluty, krytykując jej potencjalne negatywne konsekwencje dla obywateli amerykańskich.

W kontekście debaty na temat cyfrowego dolara i centralnych bankowych walut cyfrowych, różnice zdań i sprzeczne stanowiska polityków stają się coraz bardziej widoczne. Ostateczne decyzje w tej kwestii zostaną z pewnością omówione i podjęte na szczeblu legislacyjnym, w ramach demokratycznego procesu ustawodawczego.