Sankcje USA wobec podmiotów eksportujących technologię do Iranu: co stoi za decyzją Skarbów USA?


Sankcje USA wobec podmiotów eksportujących technologię do Iranu

Skarby USA nałożyły sankcje na podmioty za nielegalne eksportowanie technologii do Iranu, w tym na firmę odpowiedzialną za rozwój platformy cyfrowej waluty centralnego banku Iranu.

Sankcje na sieć podmiotów za nielegalny eksport

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA ogłosiło nałożenie sankcji na sieć podmiotów, które ułatwiały „nielegalny eksport towarów i technologii z ponad dwudziestu amerykańskich firm do użytkowników końcowych w Iranie”.

Sankcje na Iran-based Informatics Services Corporation (ISC)

Wśród objętych sankcjami podmiotów znalazła się Iran-based Informatics Services Corporation (ISC), spółka-córka Centralnego Banku Iranu, odpowiedzialna za opracowanie platformy cyfrowej waluty centralnego banku (CBDC) dla Iranu.

Advance Banking Solution Trading DMCC również objęte sankcjami

OFAC nałożył sankcje także na UAE-based Advance Banking Solution Trading DMCC, który działał jako firma frontowa dla ISC, fałszywie twierdząc, że był ostatecznym użytkownikiem produktów, ukrywając intencję przekazania przedmiotów do Iranu od dostawców z USA.

Rozwój cyfrowej waluty centralnego banku Iranu

Iran, podobnie jak wiele innych krajów, rozważa potencjalne korzyści z centralnej bankowej cyfrowej waluty (CBDC), takich jak ułatwianie transakcji międzygranicznych, obniżanie kosztów transakcji czy zwiększanie inkluzji finansowej. ISC rozpoczął prace nad cyfrowym rialem już w 2018 roku, korzystając z technologii Hyperledger Fabric, platformy blockchain hostowanej przez Linux Foundation.

Sankcje nałożone przez Skarby USA mają na celu ograniczenie dostępu Iranu do nielegalnego eksportu technologii, a jednocześnie stanowią działanie mające zapobiec naruszeniom międzynarodowych regulacji. Wprowadzenie sankcji może mieć istotny wpływ na rozwój technologiczny Iranu oraz stosunków międzynarodowych z innymi krajami.