Sankcje Departamentu Skarbu USA na Iran – Plany dotyczące cyfrowej waluty.

16 lutego 2024 | 14:41

Sankcje Departamentu Skarbu USA na firmę Informatics Services Corporation

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na firmę Informatics Services Corporation, będącą własnością Banku Centralnego Iranu, w ramach działań mających na celu powstrzymanie rozwoju irańskiej cyfrowej waluty bankowej (CBDC) oraz innych systemów płatności. Sankcje te wpisują się w szersze starania mające na celu ograniczenie wpływu Iranu na Bliski Wschód.

Sankcje na firmy z Dubaju i Turcji

Na dodatek, sankcje nałożono także na dwie firmy z Dubaju oraz jedną z Turcji, które pomagały ISC w nabyciu technologii. Mowa tutaj o Advance Banking Solution Trading i Freedom Star General Trading, które wspierały firmę z Iranu w pozyskiwaniu przedmiotów zabezpieczających informacje podlegające kontroli dotyczącej bezpieczeństwa narodowego oraz przeciwdziałania terroryzmowi.

Oskarżenia w stosunku do Banku Centralnego Iranu

Bank Centralny Iranu jest oskarżany o udzielanie wsparcia finansowego dla Sił Rewolucyjnej Gwardii Islamskiej oraz Hizballaha, dwóch organizacji działań mających na celu destabilizację sytuacji na Bliskim Wschodzie. To właśnie dlatego Stany Zjednoczone podjęły kroki mające na celu ograniczenie wpływów irańskiego banku i firm z nim powiązanych.

Plan Iranu dotyczący CBDC i przeciwdziałanie sankcjom

Iran planuje wykorzystać cyfrową walutę bankową do omijania amerykańskich sankcji, dlatego też dołączył do organizacji BRICS, mającej na celu wspieranie współpracy gospodarczej między jej członkami. Rosja, będąca również członkiem BRICS, poparła pomysł stosowania lokalnych walut zamiast dolara amerykańskiego, co mogłoby ograniczyć wpływ amerykańskich sankcji na handel międzynarodowy.

Możliwość użycia wspartej złotem waluty do handlu między Iranem a Rosją

Rosyjskie raporty sugerują, że istnieje możliwość użycia waluty wspartej złotem do ułatwienia handlu między Iranem a Rosją, pomijając tradycyjne kanały płatnicze pod kontrolą amerykańskich władz. Dodatkowo, spekuluje się również na temat możliwości korzystania ze skryptowych aktywów cyfrowych do ułatwienia transakcji między oboma krajami.

Testy CBDC Iranu w 2022 roku

Iran rozpoczął testy swojej cyfrowej waluty bankowej w 2022 roku, wykorzystując do tego platformę Hyperledger Fabric. Wprowadzenie CBDC przez Iran ma na celu ułatwienie transakcji handlowych i finansowych, pomimo obecności amerykańskich sankcji.