Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Sand Dollar – wyzwanie cyfrowej przyszłości Bahamów


Bahamy a cyfrowa waluta bankowa Sand Dollar

W październiku 2020 roku Bahamy stały się pionierem, wprowadzając własną cyfrową walutę bankową (CBDC) o nazwie Sand Dollar. Pomimo założeń w kierunku inkluzji finansowej i zwiększenia efektywności transakcyjnej, Sand Dollar boryka się z trudnościami w przyciągnięciu użytkowników.

Niewielkie zainteresowanie użytkowników

Od momentu uruchomienia, CBDC przyciągnął jedynie niewielki procent łącznej gotówki w obiegu na Bahamach. Po trzech latach od wprowadzenia, Sand Dollar stanowi zaledwie 2,1 miliona dolarów w obiegu, co oznacza mniej niż 0,5% łącznego obiegu gotówki na wyspach.

Cel wprowadzenia Sand Dollar

Celem wprowadzenia cyfrowej waluty było nie tylko zapewnienie inkluzji finansowej oraz zmniejszenie kosztów dostarczania usług, ale także zabezpieczenie systemu finansowego przed przerwami w dostępie do internetu i energii elektrycznej – szczególnie ważne w obliczu częstych huraganów i tornad na Bahamach.

Edukacja i świadomość

Bank centralny Baham podkreśla rolę edukacji w kontekście Sand Dollar i pracuje nad zwiększeniem świadomości na temat waluty cyfrowej. Około 120 000 mieszkańców z 400 000 otworzyło portfel CBDC, co wskazuje na pozytywną reakcję na propozycję nowej technologii.

Dostępność do Sand Dollar

W celu poprawy dostępności do CBDC, bank centralny Baham wprowadza innowacyjne rozwiązania, takie jak automatyczne kioski czy bezpośrednie doładowania przez sprzedawców lub konta bankowe.

Przyszłość Sand Dollar

Mimo początkowego entuzjazmu, Sand Dollar stoi obecnie przed wyzwaniem zwiększenia swojej popularności. Bank centralny wierzy, że udokumentowanie historii transakcji za pomocą CBDC umożliwi mieszkańcom uzyskanie kredytów, co może stanowić dodatkowy czynnik zachęcający do korzystania z cyfrowej waluty.

Dla bardziej szczegółowych informacji na temat centralnych bankowych walut cyfrowych oraz projektowania decyzji dotyczących ich tworzenia i wprowadzania, zaleca się zapoznanie z CBDC playbook firmy nChain.