Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Rewolucyjna decyzja w branży finansowej: Rosja wykluczona z SWIFT.


Rewolucja w światowej finansowej infrastrukturze: Rosja wykluczona z SWIFT

Sytuacja na Ukrainie i agresja ze strony Rosji spowodowała szereg międzynarodowych reakcji, w tym nałożenie drakońskich sankcji mających uderzyć w rosyjską gospodarkę. Jedną z kluczowych decyzji było wykluczenie Rosji z Międzynarodowej Telekomunikacji Finansowej Interbankowej – SWIFT, co zostało nazwane przez niektóre władze jako „opcja nuklearna” sankcji finansowych.

Co to jest SWIFT?

SWIFT to sieć komunikacyjna, której używa większość banków na świecie do przenoszenia pieniędzy między krajami. Jest to kluczowy element globalnej infrastruktury finansowej, umożliwiający realizację transakcji międzynarodowych na ogromną skalę. Niemniej jednak, działanie SWIFT jest czasami uciążliwe, a transfery mogą trwać kilka dni, co w dobie powszechnych płatności natychmiastowych stanowi pewną anomalię.

SWIFT a Centralne Cyfrowe Waluty

W obliczu wykluczenia Rosji z SWIFT, wiele banków centralnych zaczęło rozważać wprowadzenie tzw. Centralnych Cyfrowych Walut (CBDC). Są to ztokenizowane wersje walut fiat, które mają na celu przyspieszyć i ułatwić transakcje międzynarodowe. SWIFT również podjął kroki w tym kierunku, przeprowadzając eksperymenty związane z CBDC oraz innymi zaawansowanymi technologiami finansowymi.

Przyszłość SWIFT

SWIFT planuje dostarczyć platformę CBDC w ciągu jednego lub dwóch lat, co ma pomóc w przetrwaniu w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony ztokenizowanych aktywów. Firma liczy, że dostarczając wystarczająco zaawansowane rozwiązania swoim klientom, uda się uniknąć konieczności wprowadzania nowych aplikacji opartych na blockchainie.

Należy podkreślić, że posunięcie SWIFT w kierunku technologii CBDC ma również na celu utrudnienie działań Rosji i Chin, które również starają się korzystać z blockchainowych instrumentów w celu ułatwienia swoich międzynarodowych przepływów pieniężnych.