Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Rewolucja Technologiczna w Służbie Bezpieczeństwa Narodowego USA


Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu definiuje kluczowe technologie bezpieczeństwa narodowego

W ostatnich dniach Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu opublikowało dokument, w którym określono kluczowe i nowopowstałe technologie (CET), istotne dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Na liście tych innowacji znalazły się m.in. rozproszone księgi, aktywa cyfrowe oraz tożsamość cyfrowa.

Inteligencja kulturowa i technologie cyfrowe na czele listy w klasyfikacji Biura

Według opublikowanego dokumentu, inteligencja kulturowa zajmuje szczególne miejsce na liście 18 kategorii, uznanych za istotne dla bezpieczeństwa narodowego. Z kolei technologie cyfrowe zostały sklasyfikowane jako „Technologie prywatności danych, bezpieczeństwa danych i cyberbezpieczeństwa”, obejmując także innowacje z zakresu płatności cyfrowych.

Od 'technologii finansowych’ do 'technologii prywatności danych’

Warto zauważyć, że już dwa lata temu Biuro opublikowało podobną listę, gdzie wspomniane technologie były określane jako 'technologie finansowe’. Obecna zmiana nazewnictwa wydaje się odzwierciedlać ewolucję technologiczną i zmieniające się priorytety w obszarze bezpieczeństwa narodowego.

Krytyczne spojrzenie na technologię blockchain

Rada Doradcza ds. Polityki Gospodarczej Białego Domu podjęła krytykę w stosunku do technologii blockchain w zeszłym roku, wskazując, że rozproszone księgi nie są szczególnie innowacyjne ani użyteczne. To zaskakujące stanowisko, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie blockchainem na całym świecie.

Projekt cyfrowego dolara w USA

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej wcześniej zajmowało się technologiami cyfrowymi, a w bieżącym roku omówiło opcje projektowe dla cyfrowego dolara – koncepcji waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny (CBDC). Jednakże wprowadzenie detalicznej CBDC w Stanach Zjednoczonych napotyka opór w Kongresie, zwłaszcza ze strony Republikanów oraz części Demokratów obawiających się wpływu na kredytowanie bankowe.

W kontekście aktualnych zmian w obszarze technologicznym oraz polityki państwowej, kluczowe będzie monitorowanie, jak ewoluują kluczowe technologie bezpieczeństwa narodowego i jakie wyzwania pojawiają się w procesie ich implementacji.