Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

„Republikańscy senatorowie przeciwko cyfrowej walucie banku centralnego: jakie ryzyka niesie dla obywateli?”


Republikańscy senatorowie przeciwko cyfrowej walucie banku centralnego

Grupa republikańskich senatorów, na czele z Senatorem z Teksasu – Tedem Cruzem, podejmuje działania mające na celu ograniczenie możliwości Rezerwy Federalnej w kwestii uruchomienia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Przedstawiciele, wśród których znajdują się m.in. Bill Hagerty, Rick Scott czy Kevin Cramer, planują wprowadzenie ustawy mającej zapobiec „stanowi inwigilacji w przypadku cyfrowych walut banku centralnego”.

Projekt ustawy a wybory prezydenckie w 2024 roku

Senatorowie republikańscy zamierzają uczynić kwestię CBDC istotnym punktem podczas nadchodzących wyborów prezydenckich w 2024 roku. Mają nadzieję, że temat ten stanie się przedmiotem dyskusji nie tylko wśród wyborców, ale także kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ryzyka związane z cyfrową walutą banku centralnego

Projekt ustawy, którego celem jest ograniczenie możliwości wprowadzenia CBDC przez FED, ma swoje podstawy w argumentach dotyczących konieczności uzyskania zgody Kongresu na taką decyzję. Senatorowie wyrażają obawy związane z prywatnością oraz autonomią finansową obywateli, obawiając się ewentualnego nadzoru i kontroli ze strony rządu federalnego.

  • Kontrowersje i obawy
  • Krytycy planów dotyczących cyfrowej waluty banku centralnego zaznaczają, że potencjalne wprowadzenie CBDC może otworzyć drogę do monitorowania oraz ingerencji w transakcje finansowe Amerykanów przez władze federalne, co wzbudza wiele wątpliwości i obaw wśród obywateli.

Stanowisko administracji Bidena w sprawie cyfrowej waluty banku centralnego

Warto podkreślić, że aktualna administracja pod przewodnictwem Joe Bidena upoważniła Rezerwę Federalną do przeprowadzenia badań dotyczących potencjału CBDC w celu poprawy efektywności oraz dostępności płatności. Jednakże, jak dotąd żadna ostateczna decyzja odnośnie wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego nie została jeszcze podjęta.

Biorąc pod uwagę różnice zdań oraz obawy związane z ewentualnym wprowadzeniem CBDC, sprawa ta pozostaje jednym z ważniejszych tematów debaty publicznej, zarówno wśród polityków, jak i obywateli Stanów Zjednoczonych.