Projekt Ensemble: Rewolucja w świat tokenizacji – HKMA na czele innowacji finansowych


HKMA wspiera rozwój rynku tokenizacji poprzez Projekt Ensemble

Hong Kong Monetary Authority (HKMA) rozpoczęła ambitny projekt mający na celu wspieranie rozwoju rynku tokenizacji poprzez wprowadzenie nowego projektu wholesale central bank digital currency (wCBDC), znanego jako „Ensemble”.

Koncepcja Projektu Ensemble

Celem tego innowacyjnego projektu jest skoncentrowanie się na tworzeniu tokenizowanych depozytów, które będą emitowane przez banki komercyjne i udostępnione dla szerokiego grona społeczeństwa. Po udanych testach z 16 firmami w poprzednim roku, HKMA dogłębnie przetestowała potencjalne zastosowania dla eHK w sześciu kluczowych kategoriach.

Ważny element: wCBDC Sandbox

Jednym z istotnych elementów Projektu Ensemble jest wCBDC Sandbox, który ma zostać uruchomiony w bieżącym roku. Ma to służyć testowaniu różnorodnych zastosowań tokenizacji, w tym rozliczania tokenizowanych aktywów rzeczywistych.

Tworzenie standardów i współpraca

HKMA zaangażowała się również w tworzenie wCBDC Architecture Community. Ma to na celu ustalenie standardów przemysłowych oraz strategii na przyszłość w dziedzinie tokenizacji aktywów. Eddie Yue z HKMA podkreśla, że jeśli wCBDC Sandbox zdobędzie wystarczające zainteresowanie, planowana jest „live” emisja wCBDC. Otworzyłoby to nowe możliwości dla infrastruktury rynku finansowego, łącząc tokenizowane aktywa z obiegiem pieniądza w transakcjach.

Współpraca dla rozwoju fintech

Projekt Ensemble ma zasilić dynamiczny sektor finansowy Hongkongu, wzmacniając jego znaczenie w obszarze pieniądza cyfrowego i aktywów ztokenizowanych. HKMA współpracuje z takimi instytucjami jak Cyberport oraz Hong Kong Science and Technology Parks Corporation, aby wesprzeć rozwój tokenizacji aktywów oraz innowacyjnych rozwiązań fintech.

Działania HKMA w obszarze tokenizacji aktywów i cyfrowej transformacji sektora finansowego w Hongkongu zapowiadają istotne zmiany w miejscowym i potencjalnie globalnym systemie finansowym w przyszłości.