Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Planowane wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego Filipin: ambitny krok w kierunku nowoczesności finansowej.


Eli Remolona Jr. ogłasza plany wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego Filipin

Gubernator Banku Centralnego Filipin, Eli Remolona Jr., ogłosił ambitne plany dotyczące wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w ciągu dwóch lat. Decyzja ta ma na celu zmodernizowanie sektora finansowego i przystosowanie go do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości cyfrowej.

CBDC dla rynku hurtowego

CBDC będzie skierowana głównie do rynku hurtowego, obejmującego banki i instytucje finansowe. Unikalną cechą tej waluty jest brak wykorzystania technologii blockchain. Zamiast tego, CBDC będzie opierać się na systemie płatności i rozliczeń Filipin (PhilPaSS), zarządzanym przez bank centralny. Remolona Jr. podkreślił, że decyzja o skoncentrowaniu się na wersji hurtowej ma na celu zachowanie kluczowej roli banków w ekosystemie finansowym.

Ryzyka związane z detalicznym CBDC

Gubernator zaznaczył potencjalne ryzyka związane z ewentualnym wprowadzeniem detalicznej wersji CBDC, takie jak destabilizacja finansowa, dezintermediacja, bieg bankowy czy poszerzenie wpływów banku centralnego. Dlatego Filipiny postanowiły uniknąć tych zagrożeń, koncentrując się na rynku hurtowym.

Wybór innej podstawy technologicznej

W kontekście niepowodzeń innych banków centralnych, które eksperymentowały z technologią blockchain dla swoich CBDC, Filipiny zdecydowały się na alternatywny model. Inspirując się międzynarodowymi inicjatywami, takimi jak szwedzka e-krona czy chiński cyfrowy juan, Remolona Jr. sugeruje, że Filipiny mogą podążać za zaawansowanymi projektami innych państw.

Cel wprowadzenia CBDC w Filipinach

Filipiny mają na celu wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego poprzez naukę na błędach i sukcesach innych krajów. Ich dążenie do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa transakcji finansowych dla uczestników rynku hurtowego jest kluczowym elementem nowej strategii. W ten sposób Bank Centralny Filipin stawia sobie za zadanie stworzenie nowoczesnego i konkurencyjnego sektora finansowego, gotowego na wyzwania XXI wieku.