Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Nowe ramy regulacyjne dla kryptowalut w ZEA: Większa przejrzystość i bezpieczeństwo

Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabii Saudyjskiej wprowadza nowe regulacje dotyczące kryptowalut, mające zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo transakcji. Ogranicza wykorzystanie Bitcoin i Ethereum, a promuje stablecoiny. Przepisy obowiązywać będą od czerwca 2025, wprowadzając rygorystyczne wymogi dla emitentów tokenów płatniczych. Nowa regulacja ma uregulować rynek kryptowalut w kraju.

23 lipca 2024 | 22:07

Bank Centralny ZEA reguluje korzystanie z kryptowalut

Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabii Saudyjskiej zatwierdził nowe ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut, które będą miały wpływ na sposób korzystania z cyfrowych walut w kraju. Nowa regulacja ma na celu uregulowanie korzystania z stablecoinów oraz innych kryptowalut, zapewniając przez to większą przejrzystość i pewność prawną dla firm oraz użytkowników.

Korzyści wynikające z nowych ram regulacyjnych

Nowe przepisy mają przede wszystkim zachęcić do bezpiecznej interakcji między firmami FinTech a dostawcami usług związanych z aktywami wirtualnymi. Poprzez wprowadzenie uporządkowanych ram prawnych, regulacja ma promować współpracę, eliminując ryzyka związane z niezgodnościami oraz niejasnościami prawno-finansowymi.

Wykorzystanie kryptowalut w Emiratach

Bank Centralny ZEA ogranicza wykorzystanie głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum, do celów inwestycyjnych oraz handlowych. Jednocześnie umożliwia on korzystanie z stablecoinów wspieranych przez dirhamy jedynie do płatności wewnętrznych. Przepisy te mają wejść w życie w czerwcu 2025 roku, co zmieni obecny krajobraz korzystania z cyfrowych walut w kraju.

Rozwój rynku stablecoinów

Rynek stablecoinów dynamicznie się rozwija, co potwierdzają dane z Chainalysis, wskazujące na wzrost wartości zakupów stablecoinów w marcu 2024 roku do kwoty 40 miliardów dolarów. Nowe regulacje w ZEA podkreślają konieczność skutecznego nadzoru, wynikającą z doświadczeń z przeszłych zawirowań na rynku kryptowalut.

Wymogi dla emitentów tokenów płatniczych

Zgodnie z nowym prawem, żadna jednostka nie będzie mogła wprowadzić tokena płatniczego bez wcześniejszego przedstawienia white papera do zatwierdzenia przez Bank Centralny. Emitentami tokenów płatniczych mogą być jedynie spółki zależne lub stowarzyszone z bankami, pod warunkiem spełnienia surowych wymogów licencyjnych i regulacyjnych.

Nowa regulacja Banku Centralnego ZEA stanowi istotny krok w kierunku uregulowania korzystania z kryptowalut w kraju, zapewniając większą przejrzystość i bezpieczeństwo dla wszystkich zaangażowanych stron. Przyszłość cyfrowych walut w Zjednoczonych Emiratach Arabii Saudyjskich wydaje się być silnie zakotwiczona w bezpiecznych i stabilnych ramach prawnych.