Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Nowa cyfrowa waluta banku centralnego Brazylii – Planowany harmonogram i uczestnicy

Bank Centralny Brazylii ogłosił uczestników drugiej fazy cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) o nazwie Drex, w tym m.in. Visę, XP i Nubank. Planowane są testy intel. kontraktów do połowy 2025 r. w ramach wdrażania cyfrowego realu do końca 2024 r., wspieranego przez DLT.

6 września 2024 | 16:23

Bank Centralny Brazylii ogłosił uczestników drugiej fazy cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC)

Bank Centralny Brazylii (BCB) ogłosił wybór 13 uczestników, którzy wezmą udział w drugiej fazie inicjatywy cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) o nazwie Drex. Spośród 42 zgłoszonych propozycji, 11 projektów zostanie nadzorowanych przez BCB, a pozostałe 2 przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd w Brazylii (CVM).

Ważni uczestnicy i cele drugiej fazy

Wśród znaczących uczestników drugiej fazy inicjatywy CBDC znajdują się m.in. Visa, brazylijska firma maklerska XP oraz bank cyfrowy Nubank. Współpraca między nimi ma na celu wzmocnienie rynku wymiany walut zagranicznych. Ponadto, bank Santander został wybrany do prac nad projektami związanymi z transakcjami samochodowymi i pożyczkami, a także inicjatywami mającymi na celu redukcję emisji dwutlenku węgla.

Planowane działania i harmonogram

BCB zapowiedział wydanie kolejnego wezwania do udziału w pilocie Drex w trzecim kwartale 2024 roku. Nadchodząca faza ma na celu przetestowanie wdrożenia inteligentnych kontraktów do połowy 2025 roku. Instytucje finansowe takie jak Bradesco, Itaú Unibanco i giełda B3 również zaangażują się w tę fazę projektu.

Pierwsza faza pilotażu cyfrowego realu

Pierwsza faza pilotażu rozpoczęła się w maju 2023 roku i obejmowała 14 uczestników. Wśród uczestników były m.in. Visa, Santander oraz kilka brazylijskich instytucji bankowych. Poświęcono ją głównie testowaniu funkcji prywatności i programowalności platformy poprzez pojedynczy przypadek użycia – protokół dostarczenia w zamian za płatność dla federalnych papierów wartościowych publicznych.

Planowane wprowadzenie cyfrowego realu

CBDC zostanie udostępniona do publicznego użytku do końca 2024 roku po przeprowadzeniu obszernej fazy testów, obejmującej m.in. kupno i sprzedaż federalnych papierów wartościowych publicznych między osobami fizycznymi. Cyfrowy real będzie oparty na technologii rozproszonego rejestru (DLT) i będzie w pełni wspierany przez Bank Centralny Brazylii oraz Brazylijski Urząd Monetarny. Co istotne, CBDC będzie miała taką samą wartość jak tradycyjny real, reprezentując rozszerzenie tradycyjnej waluty.