Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Filipiny planują wprowadzenie cyfrowej waluty centralnego banku: Jak to zmieni sektor finansowy kraju?


Filipiny planują wprowadzenie cyfrowej waluty centralnego banku

Filipiny planują dołączyć do grona krajów, które wprowadzają cyfrową walutę centralnego banku (CBDC). Gubernator Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), Eli Remolona Jr., ogłosił, że kraj ten zamierza tego dokonać w ciągu najbliższych dwóch lat. Decyzja ta ma na celu nie tylko poprawę efektywności i bezpieczeństwa płatności, ale również stworzenie nowych możliwości dla sektora bankowego.

Wsparcie na infrastrukturze BSP

Działania związane z wprowadzeniem cyfrowej waluty centralnego banku na Filipinach będą oparte na infrastrukturze BSP. Co istotne, planowana CBDC nie będzie korzystać z technologii blockchain, którą często łączy się z tego typu innowacjami. Takie podejście ma umożliwić skuteczne funkcjonowanie cyfrowej waluty i przyczynić się do rozwoju systemów finansowych kraju.

Pilotażowy projekt CBDCPh

W 2022 roku BSP zainicjował pilotażowy projekt CBDC o nazwie CBDCPh, współpracując w tym przedsięwzięciu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Celem projektu jest przetestowanie nowej cyfrowej waluty oraz ocena jej potencjału w kontekście codziennych transakcji. Filipiny dążą do tego, aby do 2023 roku aż 50% wszystkich transakcji było przeprowadzanych w formie cyfrowej, a liczba mieszkańców posiadających konto bankowe sięgnęła 70%.

Globalny trend rozwoju CBDC

Według danych Atlantic Council:

  • Do grudnia 2023 roku aż 130 krajów, reprezentujących 98% globalnego PKB, rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty centralnego banku.
  • 19 krajów Grupy G20 znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju CBDC, a 9 z nich już przeprowadza pilotaże.
  • Łącznie 11 krajów na świecie zdecydowało się na wdrożenie cyfrowej waluty, a jednym z najbardziej zaawansowanych projektów jest pilotaż cyfrowego juana w Chinach, obejmujący 260 mln użytkowników w ponad 200 scenariuszach testowych.

Filipińska inicjatywa wprowadzenia cyfrowej waluty centralnego banku jest częścią globalnego trendu rozwoju systemów finansowych opartych na technologii cyfrowej. Decyzja ta ma przynieść szereg korzyści dla gospodarki kraju i usprawnić funkcjonowanie sektora bankowego oraz systemów płatniczych.