Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Filipiny badają wprowadzenie własnej cyfrowej waluty, ale bez użycia blockchaina. Co stoi za tą decyzją?


Wprowadzenie własnej cyfrowej waluty przez Filipiny jest traktowane jako pomysłowych i innowacyjnych krok. Taki projekt może przynieść wiele korzyści dla gospodarki tego kraju. Jednak w odróżnieniu od innych krajów, które postawiły na blockchain jako technologię podstawową dla swoich cyfrowych walut, Filipiny zdecydowały się na inne rozwiązanie.

Gubernator BSP, Benjamin Diokno, wyjaśnił, że CBDC oparte na blockchainie byłoby zbyt złożone i kosztowne dla banku centralnego. Ponadto, technologia blockchain mogłaby stworzyć problemy z interoperacyjnością, skalowalnością i wydajnością. Dlatego BSP zdecydował się na badanie wykonalności i skutków politycznych emisji CBDC bez użycia blockchaina.

To ważna decyzja, ponieważ Filipiny są jednym z pierwszych krajów na świecie, które rozważają wprowadzenie cyfrowej waluty emitowanej i regulowanej przez bank centralny. Jednak Szwecja i Japonia również zdecydowały się na inne technologie dla swoich CBDC. Wydaje się, że każdy kraj szuka najbardziej efektywnego i zrównoważonego rozwiązania dla swojej gospodarki.

Chociaż Filipiny nie będą korzystać z technologii blockchain, niektóre inne kraje zdecydowały się na tę technologię. Francja, Singapur i Tajlandia są przykładami państw, które obecnie testują blockchainowe CBDC we współpracy z sektorem prywatnym. To sprawia, że ​​Filipiny wybierając inną drogę, są obecnie unikalne w swoim podejściu.

BSP wyjaśnił, że istotą projektu CBDC dla Filipin jest poprawa bezpieczeństwa i efektywności płatności krajowych i międzynarodowych, a także zmniejszenie kosztów operacyjnych i ryzyka. Projekt ten ma na celu ułatwienie procesu płatności, zwłaszcza w gospodarstwach domowych i mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Wprowadzenie własnej cyfrowej waluty może również zwiększyć dostęp do usług finansowych dla ludzi mieszkających na obszarach wiejskich i niekorzystających z tradycyjnych usług bankowych.

BSP rozpoczął badanie wykonalności i skutków politycznych emisji CBDC w lipcu 2020 roku i spodziewa się zakończenia go na koniec 2024 roku. To oznacza, że Filipiny mają jeszcze kilka lat na opracowanie i przetestowanie projektu CBDC, zanim zostanie on wprowadzony do użytku.

Decyzja Filipin o rozważeniu własnej cyfrowej waluty jest przykładem innowacyjnego podejścia, które może zapoczątkować nowe rozwiązania w dziedzinie finansów i technologii. Ostateczne wprowadzenie CBDC w tym kraju przy w pełni zrozumianym wsparciu technologicznym, przyniesie wiele korzyści zarówno dla obywateli, jak i gospodarki Filipin, tworząc nowe możliwości płatnicze i finansowe dla wszystkich zaangażowanych stron.