Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Filipińskie banki centralne planują wprowadzenie cyfrowej waluty w ciągu 2 lat

12 lutego 2024 | 15:16

Filipiny planują wprowadzenie nioblokowej centralnej cyfrowej waluty (CBDC) w ciągu najbliższych dwóch lat, według gubernatora Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), Eli Remolony. Taka inicjatywa jest zgodna z globalnym trendem, w którym banki centralne badają cyfrowe żetony jako bezpieczny środek płatniczy i stabilny nośnik wartości. Remolona podkreślił, że filipińska CBDC nie będzie oparta na technologii blockchain, różniąc się w ten sposób od niektórych innych prób wykorzystania tej technologii przez banki centralne.

Remolona przedstawił wskazówki dotyczące wyboru modelu hurtowego CBDC, który będzie oparty o banki, a operacje bankowości detalicznej będą się opierać na tym modelu. Taki model ma poprawić efektywność i bezpieczeństwo zarówno krajowych, jak i międzynarodowych systemów płatniczych. Pomaga także w dostarczeniu bankom niezawodnego mechanizmu rozliczeń międzybankowych w czasie rzeczywistym.

Decyzja BSP skupienia się na hurtowym CBDC wynika z jego potencjału do zaoferowania bezpiecznej opcji bankowości i wsparcia dla systemów płatniczych w czasie rzeczywistym. Jednak Masz świadomość wyzwań związanych z wprowadzeniem detalicznego CBDC, takich jak ryzyko wyeliminowania pośredników i zwiększenie wpływu banku centralnego na rynki finansowe.

Inicjatywa rozwoju hurtowego CBDC została potwierdzona jako osiągalna w trakcie kadencji gubernatora Remolony, z dwuletnim harmonogramem wdrożenia. BSP zamierza skopiować udane modele innych banków centralnych, które podjęły podobne projekty. Przykłady to szwedzki e-krona i chiński cyfrowy yuan, które skupiają się głównie na płatnościach detalicznych.

Filipińskie CBDC będzie oparte na Philippine Payment and Settlement System, infrastrukturze zarządzanej przez BSP, która unika konieczności wykorzystania technologii blockchain. Decyzja ta jest zgodna z ustaleniami Banku ds. Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), które sugerują, że hurtowe CBDC mogą zwiększyć bezpieczeństwo przed oszustwami i atakami cybernetycznymi poprzez bardziej niezawodne prowadzenie zapisów cyfrowych.

Globalnie badania nad CBDC nadal nabierają tempa. Na przykład Rezerwowy Bank Indii (RBI) pracuje nad poszerzeniem zakresu cyfrowej rupii poprzez wprowadzenie funkcjonalności offline. Ta inicjatywa ma na celu rozszerzenie dostępu do waluty cyfrowej w regionach o ograniczonym dostępie do internetu, zapewniając szersze uwzględnienie finansowe. Gubernator RBI, Shaktikanta Das, dąży do stopniowego wprowadzania tych możliwości, przy czym programy pilotażowe mają objąć szeroką gamę środowisk.

Filipińskie plany dotyczące wprowadzenia CBDC pokazują dążenie do wykorzystania nowoczesnych technologii w sektorze finansowym, aby zaoferować bardziej skuteczne i bezpieczne mechanizmy płatnicze. CBDC może być ważnym krokiem w kierunku zmiany tradycyjnych systemów bankowości i płatności, oferując zarówno bankom, jak i użytkownikom indywidualnym liczne korzyści. Ważne jest jednak, aby przeprowadzić rozważne badania i testy, aby upewnić się, że wprowadzenie CBDC będzie skuteczne i nie spowoduje nieoczekiwanych problemów.