Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Filipiński Bank Centralny planuje uruchomienie Centralnej Waluty Cyfrowej – bez blockchainu!


Bank Centralny Filipin Planuje Uruchomienie Centralnej Waluty Cyfrowej (CBDC)

Jak podaje agencja Reuters, Bank centralny Filipin, Bangko Sentral ng Pilipinas, zamierza wprowadzić Centralną Walutę Cyfrową (CBDC) w przeciągu dwóch lat. Gubernator banku centralnego, Eli Remolona Jr., ogłosił plan 12 lutego, przy czym główny nacisk zostanie położony na aspekt hurtowy, a nie detaliczny, tej innowacji.

Brak Technologii Blockchain w Projekcie CBDC

Decyzją Bangko Sentral ng Pilipinas, projekt Centralnej Waluty Cyfrowej nie będzie oparty na technologii blockchain, co odróżnia go od niektórych innych inicjatyw CBDC. Celem CBDC jest wprowadzenie stabilnej i regulowanej waluty cyfrowej, która poprawi efektywność płatności zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Koncentracja na Efektywności Operacyjnej Sektorów Bankowych

Model hurtowego CBDC Filipin może przyczynić się do zwiększenia efektywności operacyjnej sektora bankowego, zwłaszcza w przypadku transakcji międzybankowych przeprowadzanych w czasie rzeczywistym. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) uznał CBDC za istotny element swojej strategii na rok 2024, obok tokenizacji aktywów finansowych i rzeczywistych.

Wyzwania i Korzyści związane z Wdrożeniem CBDC

Wdrażanie Centralnej Waluty Cyfrowej budzi obawy dotyczące prywatności i dostępności, szczególnie związane z ochroną praw jednostki oraz zapewnieniem szerokiej dostępności. Filipiny chcą skorzystać z doświadczeń krajów takich jak Szwecja i Chiny, które są zaawansowane w swoich projektach CBDC.

Wykorzystanie Philippine Payment and Settlement System (PhilPaSS)

Planowana CBDC Filipin będzie korzystać z philipińskiego systemu płatności i rozrachunków Philippine Payment and Settlement System (PhilPaSS) w celu zwiększenia bezpieczeństwa transakcji oraz zmniejszenia ryzyka związanego z oszustwami. Inicjatywa Filipin związana z CBDC przyczynia się do szerszej dyskusji na temat roli walut cyfrowych w sektorze finansowym, odzwierciedlając ostrożne podejście do przyjmowania nowych technologii finansowych.