Federal Reserve rozważa cyfrową walutę centralną – co to oznacza dla USA i całego świata?


Federal Reserve rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego

Federal Reserve, czyli amerykański bank centralny, intensywnie rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego, znanej jako Central Bank Digital Currency (CBDC). Mimo publicznego zaprzeczania takiego działania, istnieją doniesienia wskazujące na to, że Federal Reserve kontynuuje badania w tej kwestii.

CBDC – co to takiego?

CBDC to cyfrowa wersja waluty fiat, czyli pieniądza emitowanego przez bank centralny, który jest zwykle powiązany w stosunku 1:1 z narodową walutą, jaką w przypadku USA jest dolar amerykański.

Opinie na temat CBDC

Według Lael Brainard, wiceprzewodniczącej Fed, CBDC może być narzędziem wzmacniającym globalną dominację dolara i zapewniającym „bezpieczną odpowiedzialność banku centralnego w cyfrowym ekosystemie finansowym”.

W przeciwieństwie do tego, Tom Emmer, GOP Majority Whip, sprzeciwia się wprowadzeniu CBDC w USA, obawiając się, że mogłoby to prowadzić do nadmiernej kontroli i monitorowania finansów, tak jak w przypadku Chin.

Chiny jako pionierzy cyfrowej waluty centralnej

Chiny są jednymi z pionierów w wydawaniu cyfrowej waluty centralnej poprzez swój cyfrowy juan (e-CNY). Mając na uwadze doświadczenia chińskie, Stany Zjednoczone nadal prowadzą badania nad ewentualnym wprowadzeniem CBDC, nie podejmując jeszcze oficjalnej decyzji w tej sprawie.

Stanowisko przewodniczącego Fed

Jerome Powell, przewodniczący Federal Reserve, potwierdził, że bank centralny nie wprowadzi cyfrowej waluty centralnej bez aprobaty Kongresu, a ochrona prywatności użytkowników jest priorytetem podczas ewentualnych działań w tym obszarze.

Badania i eksperymenty w Hongkongu

Na przykładzie Hongkongu, gdzie rozpoczęto drugą fazę pilotażu cyfrowej waluty, można obserwować testy zastosowania CBDC w płatnościach detalicznych oraz badania nad „programowalnością, tokenizacją i rozliczeniami atomowymi”.

Powyższe informacje wskazują na rosnące zainteresowanie banków centralnych na całym świecie tematem cyfrowych walut centralnych oraz konieczność prowadzenia dalszych badań i analiz przed ewentualnym ich wprowadzeniem na szeroką skalę.