Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Ewolucja Systemu Płatniczego: Boom Cyfrowych Walut Centralnych (CBDCs)


Boom cyfrowych walut ze strony banków centralnych (CBDCs) na całym świecie

Według najnowszych danych 134 kraje, stanowiące aż 98% światowego PKB, bada możliwość wprowadzenia cyfrowych walut ze strony swoich banków centralnych (CBDCs) – co stanowi znaczący wzrost zaledwie od 35 państw w maju 2020 roku. To wskazuje na globalny trend, który obejmuje zarówno kraje rozwinięte, jak i wschodzące gospodarki.

Faza zaawansowana exploracji CBDCs

68 krajów znajduje się w zaawansowanych fazach eksploracji CBDCs, obejmujących prace rozwojowe, testowe, bądź nawet już fazy wdrożeniowe. Wielu członków G20 również przyspiesza prace nad cyfrowymi walutami.

Przykłady z różnych regionów świata

Na czele eksperymentów z CBDCs stoi Chiny, które przeprowadzają największe pilotaże swojego cyfrowego juana (e-CNY), zgromadzając aż 260 milionów portfeli cyfrowych w 25 miastach. Z kolei Europejski Bank Centralny (ECB) planuje wprowadzenie cyfrowego euro już w 2025 roku, aktualnie przeprowadzając testy praktyczne pod kątem funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Na chwilę obecną zaledwie Bahamy, Jamajka i Nigeria z powodzeniem wprowadziły swoje CBDCs, podczas gdy Wschodni Związek Walutowy Karaibów napotkał problemy techniczne z DCash, w związku z czym zawieszono dostęp do tej cyfrowej waluty, pracując nad nowym programem pilotażowym.

Globalne zainteresowanie CBDCs

Oprócz Chin i państw europejskich, również kraje takie jak Brazylia, Rosja, Indie, RPA, Arabia Saudyjska, Iran czy Zjednoczone Emiraty Arabskie intensywnie badają możliwość wprowadzenia cross-border wholesale CBDCs jako alternatywy dla dolara amerykańskiego. Po inwazji Rosji na Ukrainę, wzrosło zainteresowanie takimi inicjatywami, co skutkuje obecnie 13 projektami cross-border wholesale CBDCs, z mBridge planując ekspansję do dodatkowych 11 krajów jeszcze w tym roku.

USA a CBDCs

W odróżnieniu do innych potęg gospodarczych, Stany Zjednoczone zahamowały prace nad detalicznym CBDC, a szef Rezerwy Federalnej – Jerome Powell – oświadczył, że nie ma obecnie planów wprowadzenia takiej waluty z uwagi na obawy dotyczące prywatności.

Podsumowując, rosnące zainteresowanie cyfrowymi walutami banków centralnych na całym świecie wskazuje na ewolucję obecnego systemu płatniczego i może otworzyć nowe możliwości i wyzwania dla globalnej gospodarki w przyszłości.