eRupee odnosi sukces w Indiach – Raport


CBDC, czyli cyfrowa waluta banku centralnego, jest coraz bardziej popularna na świecie. Jednym z krajów, który wprowadził taką innowację, jest Indie. eRupee, indyjska cyfrowa waluta banku centralnego, odniosła sukces w pierwszych czterech miesiącach testów, przetwarzając transakcje o wartości 5,7 crore rupii indyjskich.

Bank Rezerw Indii (RBI) rozpoczął detaliczne próby eRupii 1 grudnia 2022 roku w wybranych miejscach w całym kraju. Według oficjalnych danych, od tego czasu eRupia przejęła transakcje o znacznej wartości. W odpowiedzi na zapytanie portalu Moneycontrol, RBI potwierdził, że w dniu 31 marca 2023 roku eRupee była odpowiedzialna za przetworzenie transakcji o wartości 5,7 crore rupii indyjskich.

CBDC to elektroniczna forma suwerennej waluty, oparta na technologii blockchain. Korzystanie z cyfrowej waluty banku centralnego ma wiele zalet. Po pierwsze, zastąpienie gotówki cyfrowymi środkami płatniczymi pozwoliłoby na ograniczenie korzystania z tradycyjnych banknotów papierowych. Po drugie, wszystkie transakcje są rejestrowane w rozproszonej księdze rachunkowej, co chroni informacje przed manipulacją.

W przypadku eRupee, trzynaście banków, w tym Canara Bank i State Bank of India (SBI), współpracuje z RBI, aby przeprowadzić testy i zapewnić ich skuteczność. Te banki nagradzają również użytkowników, którzy korzystają z eRupii, co przyczynia się do wzrostu popularności cyfrowej waluty. RBI ma ambitny cel osiągnięcia jednego miliona codziennych transakcji eRupią do końca 2023 roku.

W kolejnych miesiącach RBI planuje wprowadzenie nowych funkcji do eRupii, aby umożliwić jeszcze większą wygodę użytkownikom. Obecnie wiele indyjskich banków umożliwia korzystanie z eRupii, co przyspiesza jej adopcję. Gubernator RBI, Shaktikanta Das, poinformował, że eRupee zostanie wyposażona w funkcje umożliwiające płatności offline dla obszarów wiejskich oraz funkcję programowalności dla celów korporacyjnych.

Ekipa Web3 w Indiach również podzieliła się swoimi opiniami na temat eRupee. Nischal Shetty, CEO WazirX i współzałożyciel giełdy futures kryptowalut Pi42, wyraził swoje zainteresowanie planami RBI dotyczącymi CBDC. Zauważył, że połączenie eRupee z zdecentralizowanymi sieciami blockchain może wprowadzić nowe przypadki użycia i wzmocnić rupię indyjską w obszarze DeFi (Decentralized Finance).

Indie są jednym z wielu krajów, które pracują nad wprowadzeniem CBDC. Inne państwa, takie jak Wielka Brytania, Chiny, Japonia i Korea Południowa, również prowadzą badania i testy w celu wprowadzenia swojej własnej cyfrowej waluty banku centralnego.

Ankieta przeprowadzona przez CFA Institute wskazała, że region Azji i Pacyfiku wykazuje większą otwartość na CBDC, a zwłaszcza wśród młodszych respondentów. Jednym z kluczowych motywacji popychających zainteresowanie CBDC w tym regionie jest finansowa inkluzja i stabilność finansowa. Ponadto, wzrost i spadek wartości prywatnych kryptowalut przyczyniły się do wzrostu zainteresowania cyfrowymi walutami banków centralnych.

CBDC w postaci eRupee zdaje się przynosić korzyści dla gospodarki indyjskiej. Dalszy rozwój i adopcja cyfrowej waluty banku centralnego mogą przyspieszyć modernizację systemu płatności i przyczynić się do wzrostu indyjskiej gospodarki. Inicjatywa ta przyciąga również uwagę społeczności Web3 i może stanowić kolejny krok w stronę integracji tradycyjnych systemów finansowych z technologią blockchain.