Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Efektywność i skalowalność: BSP planuje wprowadzenie hurtowej CBDC

12 lutego 2024 | 15:17

Efektywność i skalowalność: BSP rozważa wprowadzenie hurtowej CBDC

Bank Centralny Filipin (BSP) rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty bankowej (CBDC) na skalę hurtową w przyszłym roku lub w 2026 roku – ogłosił gubernator BSP, Eli Remolona Jr. Podkreślił również, że oczekuje wprowadzenia tej innowacji w trakcie swojej kadencji, która potrwa do 2029 roku.

Ostatnio bank centralny przeprowadzał próby technologii blockchainu Hyperledger Fabric w ramach projektu pilotażowego o nazwie Projekt Agila. Jednak gubernator Remolona poinformował, że zamierza zrezygnować z korzystania z technologii blockchain dla tego celu.

Decyzja o hurtowej CBDC

Bank Centralny Filipin postanowił skupić się na wprowadzeniu hurtowej CBDC, zamiast skupiać się na obszarze detalicznym. Gubernator Remolona stwierdził, że inne banki centralne, które próbowały wprowadzić blockchain, nie odniosły sukcesu. Zamiast tego, BSP planuje wykorzystać technologię, która leży u podstaw Philippine Payment and Settlement System (PhilPaSSplus), systemu rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym w kraju.

Według doniesień, hurtowa CBDC będzie korzystać z oddzielnej infrastruktury, która może być używana poza godzinami działania PhilPaSSplus.

Wyzwanie skalowalności dla CBDC detalicznej

Choć technologia blockchain może napotkać problemy związane z skalowalnością w przypadku CBDC detalicznej, nie jest to taką samą barierą dla hurtowej CBDC. Transakcje instytucjonalne zazwyczaj mają niższy wolumen, więc nie stanowią takiego wyzwania dla tej postaci cyfrowej waluty.

Niedawno jednak banki centralne zaczęły rozmawiać o tokenizacji i inteligentnych kontraktach, niekoniecznie wykorzystując blockchain. W przypadku zastosowania związanego z depozytami ztokenizowanymi, konsument mógłby dokonać płatności na rzecz klienta innego banku, używając ztokenizowanych depozytów. Bank nadający dokonałby płatności na rzecz banku odbiorcy przy użyciu ztokenizowanej CBDC. Jednak jeśli taki model będzie stosowany bez żadnej standardyzacji, wymagania wobec technologii blockchain będą wyższe.

Zastosowanie DLT w kontekście CBDC hurtowej

W przeszłości Benoît Cœuré, były dyrektor Biura Innowacji BIS, zauważył, że blockchain może być szeroko stosowany w przypadku CBDC hurtowej, ponieważ ta technologia może stanowić kluczowy czynnik różnicujący tę formę cyfrowej waluty bankowej.

Obecnie prowadzone są próby rozliczania transakcji papierów wartościowych za pomocą technologii DLT. Istnieje trzy różne scenariusze, z których tylko jeden korzysta z blockchainu, a jest to jednocześnie jedyny scenariusz dotyczący CBDC hurtowej.

CBDC Filipin dla zagranicznych płatności międzybankowych

Filipiny planują również wykorzystać CBDC do międzybankowych płatności międzynarodowych. Kraj jest jednym z 23 obserwatorów banków centralnych w ramach międzynarodowego projektu CBDC o nazwie mBridge, który korzysta z technologii DLT.

Wprowadzenie hurtowej CBDC to kolejny krok Filipin w kierunku cyfryzacji systemu finansowego. Inne banki centralne na całym świecie również rozważają wprowadzenie swoich cyfrowych walut, co może przyspieszyć rozwój globalnej infrastruktury finansowej opartej na technologii blockchain.