Cyfrowy szekel – Rewolucja płatności w Izraelu


Bank Izraela wprowadza cyfrowy szekel – jaka jest jego struktura?

Bank Izraela ogłosił plany wprowadzenia Centralnej Bankowej Cyfrowej Waluty (CBDC) w postaci cyfrowego szekla. Projekt ten zakłada dwupoziomową strukturę, z szeregiem innowacyjnych funkcji, mających ułatwić i zmodernizować system płatności w Izraelu.

Funkcje cyfrowego szekla

Jedną z kluczowych funkcji planowanej CBDC jest możliwość dokonywania płatności natychmiastowych przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Kolejną istotną cechą ma być obsługa wielu płatności oraz zapewnienie możliwości korzystania z waluty cyfrowej nawet w trybie offline. Dodatkowo, planowane są limity dotyczące sald, co ma przyczynić się do zachowania stabilności systemu finansowego.

Ochrona prywatności użytkowników

Bank Izraela zapewnia, że w ramach projektu CBDC nie będzie miał dostępu do danych tożsamościowych użytkowników. Dane osobowe będą przechowywane w formie zaszyfrowanej, co ma gwarantować pełną ochronę prywatności. Obawy dotyczące danych osobowych oraz dostępu do nich są obecnie jednym z kluczowych zagadnień związanych z nowymi technologiami finansowymi.

Innowacyjność i różnice CBDC Izraela

Cyfrowy szekel, w porównaniu do innych CBDC, wyróżnia się kilkoma cechami. Jedną z istotnych różnic jest jego charakter odsetkowy oraz separacja ról banków od świadczenia usług portfeli i płatności. Ponadto, planowane jest, aby użytkownicy mieli możliwość korzystania z API open banking do zarządzania swoimi portfelami CBDC we współpracy z różnymi instytucjami finansowymi.

Przyszłość cyfrowego szekla w Izraelu

Projektowany cyfrowy szekel ma obejmować centralną bazę danych z informacjami o pseudonimowych saldach kont, co umożliwi bankowi centralnemu identyfikację sald firmowych. Dane osobowe będą przechowywane zabezpieczone i dostęp do nich będą miały jedynie instytucje świadczące usługi płatnicze. Izrael przewiduje, że cyfrowa waluta będzie powszechnie stosowana w różnych grupach użytkowników oraz w zakresie różnorodnych saldo.

Na koniec warto dodać, że ta inicjatywa Banku Izraela ma na celu stworzenie nowoczesnego, bezpiecznego oraz wydajnego systemu płatności, który sprosta wymaganiom współczesnej gospodarki cyfrowej.