Cyfrowy funt może pomóc w walce z oszustwami finansowymi

Cyfrowy funt i technologie blockchainowe mogą być kluczowe w walce z oszustwami. Eksperci twierdzą, że ochrona przed oszustwami może być wbudowana w architekturę cyfrowego funta, zapewniając większą ochronę i możliwość wykrywania podejrzanych działań. Jednak perspektywa cyfrowego funta wymaga uwzględnienia współpracy z gotówką i innymi formami pieniądza.

29 maja 2023 | 18:23

Cyfrowy funt może stać się ważnym narzędziem w walce regulatorów z rosnącą falą oszustw – twierdzą eksperci. Przemyślane technologie blockchainowe oraz systemy cyfrowych walut centralnych (CBDC) mogą być kluczem do odmiany tego niepokojącego trendu.

Nowa strategia walki z oszustwami

W obliczu powszechnej skali oszustw w Wielkiej Brytanii, dyrektor generalny Quant, Gilbert Verdian, twierdzi, że „potrzebujemy kompletnego resetu”. Firma Quant opracowuje technologie dla blockchainów, w tym te, które leżą u podstaw cyfrowych walut banków centralnych (CBDC).

Zgodnie z danymi UK Finance, w 2022 roku na oszustach stracono 1,2 miliarda funtów. Skala oszustwa została określona mianem „epidemii”. W odpowiedzi rząd ogłosił niedawno plany walki z rosnącym oszustwem, w tym utworzenie specjalistycznego oddziału do zwalczania oszustw.

Budowa ochrony przeciwko oszustwom w CBDC

Verdian sugeruje, że ochrona przed oszustwami może być wbudowana w architekturę CBDC, takiej jak cyfrowy funt, co pozwala na znacznie większą ochronę niż obecnie jest to możliwe.

„Kiedy patrzymy na CBDC, to jest to szansa, aby wbudować ochronę przed oszustwami na poziomie całej sieci, a potem zapobieganie oszustwom mogłoby być realizowane przez samą sieć,” mówi Verdian.

Dzięki użyciu CBDC, regulatorzy będą mogli obserwować „wzór oszustwa” na całej sieci płatności. To pomoże zidentyfikować podejrzane działania, które następnie mogą być bezpośrednio wykryte.

Wykorzystanie CBDC do przeciwdziałania oszustwom

Zasady mogą być wbudowane w sieć, aby zapobiegać płatnościom na te podejrzane konta. Verdian mówi, że sieć „ma wbudowaną logikę… wbudowana logika może być sprawdzeniem oszustwa, zanim nawet zainicjowana jest płatność.”

Choć wielu wyraża obawy o potencjalne zagrożenie dla prywatności ze strony CBDC, zwłaszcza w odniesieniu do zwalczania przestępstw finansowych, Verdian twierdzi, że sieć CBDC jest „nie różni się od dzisiejszego punktu widzenia na sprawozdawczość i zgodność”.

„Rząd nie potrzebuje CBDC, aby monitorować przestępstwa i kierować działania prawa na nie. Mogą to zrobić już dzisiaj. CBDC nie da im niczego dodatkowego, czego nie mają dzisiaj.”

Perspektywy dla cyfrowego funta

Przeciwdziałanie oszustwom to ważny aspekt konsultacji Banku Anglii dotyczących cyfrowego funta. W dokumencie konsultacyjnym Bank mówi, że „ochrona przed oszustwem jest istotnym aspektem cyfrowego funta”.

Keith Bear z Cambridge Centre for Alternative Finance powiedział, że kluczowym elementem dotyczącym oszustwa jest to, jak cyfrowy funt będzie współpracować z innymi formami pieniądza, takimi jak gotówka i konta bankowe.

„Projektowanie systemu zabezpieczeń przed oszustwem musi uwzględniać te aspekty,” mówi, co potencjalnie może stanowić wyzwanie.