Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Centralna bankowa cyfrowa waluta w Oklahomie – nowe wyzwania i kontrowersje


Komisja Izby Reprezentantów Oklahomy przegłosowała ustawę wyłączającą CBDC z definicji pieniądza

Komisja Izby Reprezentantów Oklahomy jednomyśnie przyjęła ustawę, która może stanowić istotną przeszkodę dla centralnej bankowej cyfrowej waluty (CBDC) w stanie. Przedstawiona przez Rep. Clay Staires Ustawa Sejmowa 3323 (HB3323) została zatwierdzona 5 lutego, a następnie przegłosowana przez Komitet Bankowości, Usług Finansowych i Emerytur stosunkiem głosów 10-0.

Co zmienia ta ustawa?

HB3323 miałaby zmienić definicję pieniądza w Kodeksie Handlowym Oklahomy, wyłączając z niej centralną bankową cyfrową walutę. Podobne ustawodawstwo już obowiązuje w Indianie i na Florydzie, jednak konsekwencje tej zmiany w Oklahomie pozostają na razie niejasne.

Ryzyko dla wdrożenia CBDC

Eksperci martwią się, że zmiana definicji pieniądza w Kodeksie Handlowym Oklahomy może stworzyć trudności w wdrożeniu CBDC przez rząd federalny. Przeciwnicy ustawodawstwa argumentują, że stany nie mają prawa działać wbrew klauzuli supremacji, co może prowadzić do sporów prawnych w przyszłości.

Czym jest CBDC?

Centralna bankowa cyfrowa waluta (CBDC) to forma cyfrowej waluty emitowanej przez rząd, mająca na celu stworzenie bezpiecznej i wygodnej alternatywy dla tradycyjnej gotówki. Eliminacja gotówki daje rządowi potencjał śledzenia oraz kontrolowania wydatków konsumentów, co budzi kontrowersje wśród zwolenników prywatności finansowej.

Decyzja o cyfrowym dolarze zaawansowana, ale jeszcze niepodjęta

Bank Rezerwy Federalnej opublikował „dokument dyskusyjny” analizujący zalety oraz wady potencjalnego centralnego bankowego cyfrowego dolara. Choć nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie wdrożenia cyfrowej waluty, program pilotażowy sugeruje, że koncepcja jest dalej zaawansowana, niż się pierwotnie sądziło.