Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

BSP wprowadzi cyfrową wersję waluty banku centralnego!


BSP planuje wprowadzenie cyfrowej wersji waluty banku centralnego

Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), centralny bank Filipin, zamierza wprowadzić cyfrową wersję waluty banku centralnego (CBDC) w ciągu najbliższych dwóch lat. CBDC będzie obsługiwana przez banki jako część systemu płatności hurtowych.

Brak wykorzystania technologii blockchain

W przeciwieństwie do niektórych innych krajów, takich jak Szwecja i Chiny, BSP nie będzie korzystać z technologii blockchain do wdrożenia CBDC. Zamiast tego, bank centralny planuje zastosować prywatny system płatności i rozliczeń, który będzie kontrolowany przez BSP.

Rola banków w infrastrukturze CBDC

Banki zostaną zaangażowane w infrastrukturę CBDC i będą pełniły rolę pośrednika, pozwalając klientom detalicznym na dokonywanie płatności. BSP chce wykorzystać już istniejącą infrastrukturę bankową, aby efektywnie wdrożyć CBDC.

Projekt inspirowany modelami w Szwecji i Chinach

Projekt CBDC BSP jest inspirowany modelami CBDC obecnie stosowanymi w Szwecji i Chinach. Zarówno szwedzki Riksbank, jak i chiński bank centralny już wprowadzili modele CBDC, które są w pełni funkcjonalne.

Postęp w wdrożeniu CBDC w ciągu dwóch lat

BSP planuje znaczący postęp w wdrożeniu CBDC w ciągu najbliższych dwóch lat. Zapewnia to Filipinom możliwość korzystania z cyfrowej waluty w codziennych transakcjach, a także może przyczynić się do zwiększenia dostępności i skuteczności systemu płatności w kraju.

Zgodność z regulacjami Komisji Papierów Wartościowych i Giełd

Podejście BSP do CBDC jest zgodne z regulacjami Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Filipin dotyczącymi kryptowalut. Bank centralny współpracuje z SEC, aby zapewnić, że wdrożenie CBDC będzie zgodne z obowiązującymi przepisami i przepisami prawa.

Wprowadzenie cyfrowej wersji waluty banku centralnego przez BSP może przyczynić się do udoskonalenia systemu płatności w Filipinach i wpływać na rozwój gospodarczy kraju. CBDC może przynieść korzyści w postaci szybszych i bardziej efektywnych transakcji, a także zwiększyć dostęp do finansów dla osób, które nie mają tradycyjnych rachunków bankowych.