Bank Rezerw Indii rozwija cyfrową walutę banku centralnego – co to oznacza dla gospodarki?


Bank Rezerw Indii (RBI) rozwija cyfrową walutę banku centralnego

Bank Rezerw Indii (RBI) poinformował o rozwoju projektu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), który ma być wyposażony w funkcje programowalności oraz umożliwiający użytkowanie offline. W pierwszym oświadczeniu w sprawie polityki pieniężnej z 8 lutego 2024 r., RBI ogłosił plany dotyczące wprowadzenia dodatkowych możliwości programowalności i płatności offline w ramach płatności detalicznych CBDC.

Cyfrowa forma banknotów wydawanych przez bank centralny

CBDC to nic innego, jak cyfrowa forma banknotów emitowanych przez bank centralny danego kraju. W obecnych czasach aż 130 krajów, reprezentujących 98% globalnego PKB, badają możliwość wprowadzenia własnych CBDC. W Indiach, kraj ten osiągnął swój cel miliona dziennych transakcji CBDC.

CBDC jako uzupełnienie obecnych form pieniądza

Bank Rezerw Indii podkreślił, że cyfrowa waluta banku centralnego ma uzupełniać, a nie zastępować obecne formy pieniądza. CBDC ma stanowić dodatkową ścieżkę płatności dla użytkowników, co może przyczynić się do usprawnienia systemu płatniczego.

Stabilność indyjskiej rupii w porównaniu z innymi walutami

W kontekście globalnego rynku walutowego, indyjska rupia (INR) pozostaje stabilna w porównaniu z innymi walutami wschodzących rynków oraz kilkoma walutami zaawansowanych gospodarek. Pomimo malejącego o 0,9% w stosunku do USD na rocznej podstawie finansowej, INR wypada korzystniej niż wiele innych walut rynków wschodzących.

Planowane działania Banku Rezerw Indii

Bank Rezerw Indii (RBI) prowadzi dyskusje z różnymi instytucjami finansowymi w celu opracowania strategii wprowadzenia cyfrowej rupii na rynek pieniężny. Dodatkowo, planuje się wykorzystanie CBDC do rozliczeń pieniędzy w ramach wezwań oraz rozważa się integrację z systemem płatniczym SWIFT dla płatności transgranicznych.